Menstrualni ciklus podrazumeva period između prvog dana jedne i prvog dana naredne menstruacije, u kome se dešavaju mnogobrojne promene u ženskom telu, neophodne za njegovu pripremu za potencijalnu trudnoću. Menstrualni ciklus stoga je jedan od osnovnih pokazatelja zdravlja žene u reproduktivnom periodu.
Kako nijedna žena nije potpuno ista, tako ne postoji ni pisano pravilo savršeno normalnih okolnosti i trajanja menstrualnog ciklusa. Ipak, postoje određeni okviri dužine i dinamike koji su najčešći, pa samim tim primetna odstupanja od njih pozivaju na konsultacije sa ginekologom.
Svoje normalne okolnosti menstrualnog ciklusa najefikasnije ćete pratiti vođenjem menstrualnog kalendara. Vodite evidenciju dana početka menstruacije nekoliko uzastopnih meseci da ustanovite redovnost svog ciklusa. Uz to je poželjno i da ispratite trajanje svoje menstruacije, obilnost krvarenja, stepen bolova, te ostale promene poput onih u ponašanju i raspoloženju, kako biste u slučaju pojave nekih neregularnosti mogli ginekologu da pružite što bolji uvid u vaš ciklus.
Koliko traje normalan menstrualni ciklus?
Iako ćete za menstruaciju često čuti i izraz ,,mesečnica” zbog toga što menstrualni ciklus uglavnom traje između 28 i 30 dana, normalnim se smatraju svi ciklusi koji ulaze u okvir trajanja između 21 i 35 dana. U periodu nakon dobijanja prve menstruacije, kao i u periodu bliženja menopauzi, dužina trajanja ciklusa nije stabilna. Najčešće ciklusi u prvim godinama traju duže, a približavanjem menopauzi se skraćuju. Normalnim trajanjem menstruacije smatra se ono u okviru od 2 do 7 dana. Normalno je i da ciklus varira nekoliko dana svaki mesec, te ne može svaka žena tačno u dan da predvidi početak menstruacije.
Menstrualni ciklusi koji traju duže od 35 dana između menstruacija mogu biti uzrokovani poremećajem ishrane i ekstremnim smanjenjem/povećanjem telesne težine, problemima sa štitastom žlezdom, policističnim jajnicima, kao i narušenim mentalnim zdravljem, te u slučaju kontinuirano predugačkog – ali i suviše kratkog ciklusa treba da porazgovarate sa ginekologom.
Imajte na umu da ,,normalno” ne mora biti identično kod svake žene – normalan menstrualni ciklus za vas je onaj koji se javlja u približno isto vreme i iste je dužine, konzistentno isto oskudne ili obilne menstruacije i stepena bolova. Zato je važno da pratite svoju dinamiku i ustanovite šta je normalno za vas, te primetite bilo kakvo potencijalno odstupanje od toga, jer neredovne menstruacije često mogu biti alarm za uzbunu.
Kako izgleda menstrualni ciklus i šta se tada dešava u organizmu?
Menstrualni ciklus sastoji se od folikularne faze, perioda ovulacije i lutealne faze. Folikularna faza traje od prvog do četrnaestog dana ciklusa. U periodu menstruacije (1. do 5. dan), unutrašnji sloj materice – endometrijum, se odbacuje i uzrokuje menstrualno krvarenje, praćeno mogućim grčevima. Bazalna telesna temperatura je niska, kao i nivo hormona estrogena i progesterona.
Od šestog do sedmog dana, hipofiza luči folikostimulirajući hormon (FSH), što podstiče jajnike da stvaraju folikule s nezrelim jajnim ćelijama koji rastu. Od osmog do jedanaestog dana, folikuli rastu, sazrevaju i luče estrogen, s tim što jedan folikul postaje dominantan i sadrži zrelu jajnu ćeliju.Estrogen podstiče zadebljanje endometrijuma (bitno za usađivanje oplođene jajne ćelije) i povećava vlažnost cervikalne sluzi.
Ovulacija se dešava oko 14. dana ciklusa (na sredini menstrualnog ciklusa), kada folikul pukne, oslobađajući zrelu jajnu ćeliju koja ulazi u jajovod. Ukoliko dođe do oplodnje, jajna ćelija se usađuje u zid materice. Ako nema oplodnje, jajna ćelija se dezintegriše, a nivo progesterona raste, što dovodi do povećane bazalne telesne temperature (BTT).
Lutealnu fazu, koja traje od 15. do 22. dana ciklusa, karakteriše transformacija dominantnog folikula u žuto telo, koje proizvodi progesteron i estrogen. Endometrijum se održava zadebljanim, a cervikalna sluz postaje gušća. Ako ne dođe do trudnoće, nivo hormona opada, te sloj na unutrašnjem zidu materice počinje da se raspada.
27. i 28. dana ciklusa nivo estrogena i progesterona dodatno opada, što uzrokuje pad bazalne temperature tela i početak sledeće menstruacije. U slučaju trudnoće, nivo progesterona i BTT ostaju povišeni, a sloj na endometrijumu ostaje zadebljan i prokrvljen.
Koji su simptomi normalni i kako ublažiti bolove menstrualnog ciklusa?
Na početku ciklusa, za vreme menstrualnog krvarenja, slabiji ili jači bolovi u maloj karlici, nogama i leđima normalni su popratni simptomi koji su posledica grčenja materice. Međutim, intenzivni menstrualni bolovi, suviše dugo i intenzivno krvarenje, krvarenje između menstruacija, neredovne menstruacije ili njihov potpuni izostanak u više od 90 dana bez trudnoće su sve simpotomi zbog kojih bi trebalo da se posavetujete sa ginekologom.
Ovi simptomi mogu biti naznaka drugih zdravstvenih problema, kao i prouzrokovati poteškoće sa začećem, tako da ih je potrebno regulisati životnim navikama i pogodnim medicinskim preparatima. Redovna fizička aktivnost, održavanje zdrave telesne težine i što manje izlaganje stresu nesumnjivo će uticati na ugodnost i redovnost ciklusa.
Neredovne menstruacije i ovulacije ili njihov potpuni izostanak možete regulisati i uz pomoć preparata Inofolic HP na bazi mio-inozitola, folne kiseline i alfa-laktalbumina. To je prašak prijatnog ukusa koji se lako rastvara u čaši vode, a čije aktivne komponente sa najbržim nastupom dejstva imaju uticaj na regulaciju poremećaja hormona, a samim time i na regulaciju menstrualnog ciklusa. Pored Inofolic-a HP, preporučuju se i kapsule Inofolic Combi HP koje se savetuju osobama sa povećanom telesnom težinom.
Svakako, ovaj proizvod se ne koristi kao zamena za izbalansiranu ishranu i zdrav način života, što su ključni faktori za normalno trajanje i simptome menstrualnog ciklusa.
Što se tiče regulacije bolnih menstruacija, različiti analgetici mogu biti odlični kao prva pomoć za tretman bola. Pored toga čajevi, utopljavanje i odmor mogu biti od pomoći. Kod žena koje imaju intenzivne bolove svakog meseca, savetuje se i primena dodataka ishrani koji mogu regulisati bol i pre početka ciklusa. Jedan od takvih proizvoda je Aleract za koji se savetuje početak primene 3-5 dana pre početka krvarenja i tokom prva 2-3 menstrualnog krvarenja. Pored aktivne komponente alfa-lipoinske kiseline (utiče na bol), sadrži i magnezijum koji opušta mišiće i vitamin B6 koji utiče na hormonalni balans.
Redovni ginekološki pregledi, bar jednom godišnje, neophodni su za održavanje reproduktivnog zdravlja. Oni ukazuju na to da je žena odgovorna za svoje zdravlje, zdravlje partnera, porodice i okoline, kao i svoj izgled. Redovni pregledi čuvaju vaše zdravlje.
Komentari
Trenutno nema komentara.