Upala bešike, poznata i kao cistitis, je jedno od najčešćih oboljenja mokraćnih puteva koje može izazvati brojne neprijatnosti. Ovo stanje najčešće pogađa žene, ali nije isključeno ni kod muškaraca, naročito kod onih sa problemima prostate. Mokrenje postaje učestalo i bolno, a peckanje prilikom mokrenja jedan je od glavnih simptoma. Osobe koje pate od upale bešike često osećaju nelagodnost u donjem delu stomaka, dok im je mokraća mutna i ponekad sa tragovima krvi.
Infekcije urinarnog trakta predstavljaju veliki problem u životu žena, jer će skoro 33% žena imati najmanje jednu epizodu urinarnih infekcija, sa simptomima akutnog cistitisa, dok će čak 60% žena doživeti ponovnu pojavu urinarnih infekcija, odnosno upale bešike.
Cistitis se definiše kao upala mokraćne bešike, najčešće propraćena bolnim i učestalim mokrenjem.
Upala bešike – simptomi
Neki od uobičajenih simptoma upale bešike uključuju:
- Pečenje ili bol tokom mokrenja – ovo je jedan od najčešćih simptoma
- Nagon za čestim mokrenjem – povećana potreba za mokrenjem, čak i kada je bešika prazna
- Mala količina urina – i pored čestih odlazaka u toalet u cilju mokrenja, izlazi mala količina urina
- Zamućen ili krvav urin – urin može biti tamniji, zamućen ili sa tragovima krvi
- Neprijatan miris urina – urin može imati jak i neprijatan miris
- Bol ili pritisak u leđima ili donjem delu stomaka – može se javiti nelagodnost ili pritisak u karlici.
- Osećaj hitnosti – osećaj da morate odmah da urinirate.
- Povišena temperatura – U nekim slučajevima može doći do blago povišene temperature
- Groznica
- Bolni odnos
- Osećaj umora ili drhtavice
Koje vrste cistitisa postoje?
Oštećenje i prisustvo smanjenja efekta zaštitne barijere, koja sprečava prolazak štetnih supstanci (bakterija) i toksina u urinu, može biti prvi korak u razvoju hroničnih upala mokraćne bešike i dovesti do nastanka različitih vrsta cistitisa kao što su:
- cistitis izvazvan infekcijama (bakterijama, virusima, gljivicama);
- cistitis uzrokovan antitumorskim agensima;
- cistitis uzrokovan zračenjem;
- intersticijalni cistitis (sindrom bolne mokraćne bešike).
Intersticijalni cistitis – praćen je osećajem bola i pritiska u predelu bešike. Simptomi traju više od 6 nedelja, bez infekcije ili drugih jasnih uzroka.
Ponekad se intimni odnos može pretvoriti u neželjeni bol za ženu. Često se naziva „cistitis medenog meseca“, (honeymoon cystitis) ili infekcija urinarnog trakta.
Razlog zašto su žene u većem riziku od infekcija urinarnog trakta je njihova anatomska građa. Osim toga, bakterije iz anusa, posebno Ešerihija Koli (Escherichia Coli) mogu se lako preneti u otvor za urin jer su anus i uretra u neposrednoj blizini. Drugi razlozi su:
- Seksualni odnos. Česti, produženi seksualni odnos može dovesti do iritacije i upale uretre, što može dovesti do infekcije jer intimni odnos može uneti bakterije u urinarni trakt.
- Žene koje se ne brišu nakon pražnjenja creva od napred prema nazad. Ako se bakterije iz anusa slučajno obrišu u uretru, bakterije se mogu pomeriti iz uretre i otputovati do bešike izazivajući infekciju bešike.
Koje su mere predostrožnosti?
Prevencija i brzo reagovanje na prve simptome mogu značajno smanjiti rizik od komplikacija, kao što je proširenje infekcije na bubrege, što može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema. Važno je pratiti informacije o pravilnoj higijeni i redovnom pražnjenju bešike, kako bi se sprečilo zadržavanje mokraće i stvaranje povoljnog okruženja za razvoj bakterija.
Postoji nekoliko jednostavnih mera predostrožnosti koje žena može da preduzme kako bi smanjila rizik od ponovne infekcije urinarnog trakta:
- Pijte najmanje 8 šoljica vode svaki dan
- Pijte sok od brusnice
- Uvek urinirajte nakon seksualnog odnosa, čak i ako ne osećate potrebu za tim
- Izbegavajte upotrebu bilo kakvog dezodoransa u obliku spreja za vaginu ili drugih ženskih proizvoda, koji mogu iritirati uretru, zbog neadekvatnog sastava i pH vrednosti.
Ako se simptomi, kao što su bolno mokrenje i peckanje, nastave nekoliko dana, obavezno se obratite lekaru. Pravovremena terapija može sprečiti hronične oblike upale i zaštititi vaše zdravlje. Korišćenje prirodnih lekova u kombinaciji sa medicinskom terapijom može ubrzati proces izlečenja i smanjiti šanse za ponovnu upalu.
Koji je način lečenja?
Da bi se upala bešike uspešno lečila, važno je na vreme otići na lekarski pregled. Lekar će na osnovu simptoma i analiza mokraće utvrditi prisustvo bakterija i odrediti adekvatno lečenje. Uglavnom se prepisuju antibiotici, ali je takođe važno unositi dovoljno tečnosti, naročito čaj od brusnice, koji može pomoći u ispiranju bakterija iz mokraćnih puteva. Pored toga, preporučuje se izbegavanje iritansa poput kafe, alkohola i začinjene hrane.
Od farmakoloških agenasa koriste se antibiotici, čija je senzitivnost utvrđena laboratorijskim testovima. Ne postoji najbolji ili najjači antibiotik za urinarnu infekciju. Izbor se vrši na osnovu senzitivnosti po antibiogramu i prisustvu simptoma, propisanih isključivo od strane urologa ili lekara opšte prakse.
Iako se u svetu i kod nas dominatno sprovodi antibiotska profilaksa, kod osoba koje su sklone čestim cistitisima različite etiologije i rekurentnim urinarnim infekcijama, problem sve veće rezistencije bakterija na antibiotike dovodi do izostajanja efekata terapije. Kontinuirana istraživanja koja su imala za cilj pronalaženje proizvoda koji će unaprediti kvalitet života pacijenata, dovele su do razvoja medicinskog sredstva IALURIL® Prefill.
IALURIL® Prefill je vrlo efikasan neantibiotski tretman koja se odlično podnosi. Predstavlja idealno rešenje za osobe sa upornim urinarnim infekcijama i značajno poboljšava kvalitet života pacijenata, jer ublažava urinarne tegobe, poboljšava seksualnu funkciju i kapacitet mokraćne bešike.
IALURIL ® Prefill predstavlja prvu intravezikalnu GAG supstitucionu terapiju koja sadrži kombinaciju hondroitin sulfata (jednog od najrasprostranjenijih sulfatisanih GAG molekula u zidu bešike) i hijaluronske kiseline i kalcijum-hlorida. Dodatna pogodnost je mogućnost primene bez katetera, uz pomoć patentom zaštićenog IALUADAPTER ®-a. IALUADAPTER obezbeđuje minimalno invazivnu proceduru, uz istovremeni oporavak uretre i mokraćne bešike, kako kod žena tako i kod muškaraca.
Tu smo za Vas!
Zdravlje je bogatstvo!
Često postavljana pitanja (FAQ):
Šta je upala bešike?
Upala bešike je infekcija ili zapaljenje sluzokože mokraćnog kanala, najčešće izazvana bakterijama.
Kako upala bešike utiče na opšte zdravlje?
Cistitis može izazvati nelagodnost i bol, a ako se ne leči, može se proširiti na bubrege, ugrožavajući opšte zdravlje.
Koji su simptomi upale bubrega koja može nastati kao komplikacija upale bešike?
Simptomi uključuju jake bolove u leđima, povišenu temperaturu i često bolno mokrenje.
Koji je značaj unosa tečnosti kod cistitisa?
Unos tečnosti, posebno dati akcenat na čaj i vodu, pomaže u ispiranju bakterija iz mokraćnog kanala.
Koliko vreme treba da prođe pre nego što posetim lekara?
Ukoliko simptomi bolesti traju više od nekoliko dana ili se pogoršavaju (sve veći problemi pri mokrenju, veći bolovi itd.), potrebno je odmah obaviti pregled kod lekara da bi vas uputio na pravilno lečenje.
Koji su znaci da je upala bešike ozbiljna?
Ozbiljni znaci uključuju krv u mokraći, visoku temperaturu, i jake bolove u stomaku (bešici) ili leđima.
Kako se cistits leči?
Lečenje obično uključuje antibiotike, uz dodatne preporuke kao što su unos tečnosti i korišćenje prirodnih preparata poput čaja.
Kako se dijagnostikuje ova zdravstvena tegoba?
Dijagnostika uključuje analizu mokraće, a ponekad i ultrazvuk bešike i bubrega.
Šta se dešava ukoliko se ne pribegne pravovremenom lečenju bolesti?
Ako se ne leči, ova bolest može preći na bubrege i izazvati ozbiljnije zapaljenje.
Komentari
Trenutno nema komentara.