Uzroci bolnih odnosa

12.01.2022

Bolni odnosi ne bi trebalo da budu tabu tema i relativno su česta pojava jer se gotovo svaka žena u nekom momentu susrela sa ovim problemom koji se može javiti kod žena svih doba.

Uzroci bolnih odnosa mogu se podeliti na:

  • psihološke i
  • organske, odnosno fizičke.

Organski uzroci su povezani sa upalnim procesima polnih i mokraćnih kanala, kao i sa ginekološkim problemima kao što su:

U psihološke uzroke ubraja se smanjen libido kod žena koji se neretko javlja nakon porođaja zbog čega dolazi do smanjenog lučenja vaginalnog sekreta što uzrokuje neprijatnosti pri penetraciji.

Bol se može javiti u vidu blage nelagodnosti do jakog bola.

Bolni odnosi mogu se javiti i trajati nekoliko meseci nakon porođaja. Uzroci bolnih odnosa nakon porođaja mogu biti promene u karlici i mišića u njoj. Mišići karlice su bitan faktor u stvaranju bola u toku odnosa nakon porođaja, jer dolazi do njihove povrede i promene, te dolazi do stvaranja ožiljaka nakon čega su koža i mišići manje elastični i osetljiviji, zbog čega se javlja bol. Rana od epiziotomije, odnosno zasecanja dela karličnog dna kako bi se olakšao porođaj, takođe može da uzrokuje bol u toku odnosa. Takva bol ne bi trebalo da traje duže od nekoliko meseci koliko je potrebno da rana u potpunosti zaraste.

Nakon porođaja dolazi i do hormonoskih promena, konkretno do pada nivoa estrogena, što je naročito karakteristično za dojilje. Kada se javi nedostatak estrogena, dolazi do manjeg lučenja vaginalnog sekreta što posledično uzrokuje bolne odnose.
Možda i najčešći uzrok bolnih odnosa nakon porođaja jesu promene seksualnih navika koje se javljaju zbog umora, stresa, nespavanja, promena na telu, manjka samopouzdanja i konstante brige oko bebe.

Zbog svega navedenog preporuka je da se sa odnosima sačeka najmanje 6 nedelja nakon porođaja.

Bol se može javiti i na početku odnosa i najčešći razlog za to je grubost ili nezainteresovanost partnera, što dovodi do neadekvatne i nedovoljne stimulacije, a samim tim i do smanjenog lučenja sekreta što otežava penetraciju.

U perimenopauzi i menopauzi ovaj problem postaje izraženiji i sve češći prilikom odnosa zbog pada nivoa estrogena koji se javlja u ovom periodu života, te sluznica vagine postaje atrofična i manje elastična.

Postoje brojni načini da se pokuša sa rešavanjem problema bolnih odnosa. Lubrikanti se često koriste kao kratkotrajno I trenutno rešenje. Razgovor sa partnerom i tehnike opuštanja takođe mogu biti od pomoći.

Ukoliko zaista postoji problem na nivou vaginalne sluzokože, onda je pravo rešenje raditi na njenoj hidrataciji i regeneraciji. Upravo to se postiže primenom Ialuna vaginaleta koje u svom sastavu pored ekstrakta Gotu kole, kamilice i vitamina E, sadrže i niskomolekularnu hijaluronsku kiselinu koja prodire u dublje slojeve sluzokože i vrši hidrataciju vaginalnog zida i vraća njegovu elastičnost što je preduslov za odnose bez bolova.

Komentari

Trenutno nema komentara.


    Kontaktirajte nasNaš farmaceut je tu u svakom momentu da odgovori na pitanja.

    Kako bismo Vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica koristi kolačice (cookies) U redu