Putna apoteka za more

30.06.2023

Putna apoteka za more može da vam bude od velike pomoći na odmoru, naročito u inostranoj zemlji, pogotovo ako ne znate lokalni jezik. Situaciju dodatno može da oteža nepoznavanje zdravstvenog sistema zemlje u koju odlazite, pogotovo kada je reč o složenijim zdravstenim problemima.

Čak i da nemate hronične bolesti, stomačne tegobe, alergije i simptomi prehlade se često dešavaju kada promenimo mesto boravka. Kako biste olakšali tegobe u ovakvim situacijama i učinili dugoočekivani odmor onakvim kakav ste zamišljali, trebalo bi da znate šta putna apoteka za more treba da sadrži, zašto je treba unapred isplanirati i zašto je treba veoma ozbiljno shvatiti.

 

Zašto je važna putna apoteka za more

Često nismo ni svesni koliko neki, naizgled „svakodnevni” lekovi mogu da pomognu u situacijama kada smo daleko od apoteke iz kraja, farmaceutkinje koja nas uvek posavetuje ili lekara koji nas dobro poznaje. Stoga ćemo se pre svega podsetiti u kojim situacijama može da pomogne putna apoteka.

 

Rešavanje tegoba povezanih sa putovanjem

Putovanje vas može izložiti raznim zdravstvenim rizicima kao što su infekcije, alergije, prehlade ili gastrointestinalni problemi. Nošenje specifičnih lekova i pomoćnih sredstava za ova stanja omogućava vam da brzo ublažite ili potpuno rešite simptome koje izazivaju.

 

Hitne situacije

Nesreće i hitni slučajevi se mogu dogoditi bilo gde, uključujući i putovanja. Posedovanje dobro opremljene prve pomoći može biti od vitalnog značaja u hitnim situacijama da stabilizujete stanje dok stručna medicinska pomoć ne bude dostupna.

 

Pristup lekovima u inostranstvu

U zavisnosti od odredišta vašeg putovanja, možda neće biti lako pronaći ili nabaviti određene lekove, posebno ako su lekovi na recept ili se ređe koriste u tom regionu.

 

Zdravstveni rizici putovanja

Različite destinacije mogu nositi specifične zdravstvene rizike od zaraznih bolesti. U takvim slučajevima, preporučuju se preventivni lekovi kao što su antimalarici ili vakcine.

 

Šta poneti od lekova na more – šta treba da sadrži putna apoteka za more

U spisku koji smo pripemili za vas nalazi se sve što vam je potrebno da spakujete na ovogodišnje putovanje.

 

Bolovi i povišene temperature

Glavobolje, bolovi u mišićima, ukočenost, povišena temperatura usled sunčanice i slični simptomi mogu brzo da se ublaže lekovima protiv bolova (analgetici) i lekovima za snižavanje temperature (antipiretici). Stoga na spisak ono što uobičajeno koristite za ova stanja.

 

Mučnina

Mučnina se može javiti u putu, ali i tokom boravka. Stoga vam su vam za putovanje potrebni lekovi protiv mučnine (posavetujte se sa farmaceutom pre puta).

 

Stomačne tegobe – dijareja

Promena vazduha, vode i hrane mogu izazvati blage, ili pak ozbiljne stomačne tegobe, pre svega dijareju. Potrebno je obavezno poneti probiotik i piti ga svakodnevno da biste zaštitili crevnu floru. Uz to, možete poneti i tablete sa enzimima za varenje, pogotovo ukoliko inače otežano varite hranu.

 

Zatvor

Zatvor ili opstipacija se takođe mogu javiti na putovanju usled promene vremenske zone, ishrane, navika i uobičajenog dnevnog ritma. Stoga na spisak stavite prirodna i neagresivna sredstva za podsticanje stolice, unosite dovoljno tečnosti i hranu bogatu vlaknima.

 

Vaginalne infekcije

Žene često zaborave da ponesu sredstvo za vaginalne infekcije na more, što je velika greška. Odmor na moru je prepun aktivnosti koje narušavaju pH vagine – mokar kupaći, neadekvatan veš (naročito sintetički veš), prečesta upotreba tampona, znojenje, upotreba losiona i krema. Sve ovo može da dovede do vaginalnih infekcija, a to znači neprijatan osećaj, peckanje i svrab.

Kako ne biste bili u situaciji da vam ovako neprijatne tegobe remete odmor, ponesite sredstvo koje ublažava i elimiše tegobe infekcije. Osim konvencionalnih rešenja poput vaginaleta, na tržištu postoje i praktičnija i efikasnija rešenja. Biguanelle gel-rastvor je proizvod koji odmah   rešava simptome vaginitisa nakon samo jedne upotrebe:

  • Eliminacija svraba, crvenila, peckanja i neprijatnog mirisa
  • Odstranjivanje viška sekreta i patogena iz vagine
  • Oporavak vaginalne mikroflore i vraćanje optimalne pH

Zapravo, do olakšanja dolazi odmah nakon primene, a zahvaljujući specifičnoj formulaciji efekat traje danima nakon aplikacije.

 

Grlobolja i ušobolja

Ronjenje, gnjuranje, gutanje slane vode može da izazove blage do jake simptome ušobolje i grlobolje. Putna apoteka za more stoga treba da sadrži septolete, pastile ili sprejeve koji mogu ublažiti bol u grlu. U zavisnosti od simptoma, za ušobolju postoje različite kapi koje najčešće mora prepisati lekar, a neke se mogu koristiti i preventivno, pa se posavetujte sa farmaceutom.

 

Prva pomoć

Putna apoteka za more nije kompletna ukoliko ne spremite prvu pomoć. U slučaju da se ubodete na ježa, stanete na otvorenu školjku ili oštar kamen, u zavisnosti od povrede, dobro bi vam došli flasteri, gaze, alkohol, jod i zavoj.

 

Kreme za sunčanje

Obavezno ponesite kreme za sunčanje sa zaštitnim faktorom. One se nanose 15 minuta pre izlaganja suncu da bi koža imala dovoljno vremena da upije sadržaj i mažu se na svakih sat do dva jer toliko traje njihovo dejstvo.

 

Alergije

Ako već pijete terapiju za neke alergije, obavezno ponesite lekove na putovanje. Osim toga, mogu se desiti i alergije od sunca u vidu osipa, crvenila, a nekada i plikova. Ove alergije se mogu prevenirati neizlaganjem sunčevim zracima u najtoplijem delu dana i zaštitnim kremama, ali se ne leče kremama za sunčanje nego antihistaminicima.

 

Putna apoteka za trudnice

Trudnice bi trebalo da se posavetuju sa svojim ginekologom u vezi sa apotekom za more i generalnim savetima za aktivnosti na odmoru, ali postoje opšta pravila koje se mogu primeniti na sve buduće majke.

Uz sve gore navedene lekove, putna apoteka za trudnice može da sadrži vitamine i minerale koji su važni za optimalno održavanje trudnoće. To su različiti dodaci ishrani koji sadrže folnu kiselinu, B vitamine ili gvožđe koji su posebno važni za buduće mame. Proizvodi sa alfa-lipoinskom kiselinom, magnezijumom i vitaminom B6 (kao što je Aleract) takođe se savetuju za prevenciju grčeva, nevoljnih kontrakcija i generalno bezbrižno putovanje.

Trudnice često imaju mučninu u želucu, te putna apoteka za more treba da sadrži takozvane antacide, lekove protiv žgaravice. S obzirom da je svaka trudnoća drugačija, trebalo bi da se posavetujete sa lekarom koje lekove u ovom slučaju možete spakovati.

Putna apoteka za more vam omogućava da eliminišete potencijalne stresne situacije na odmoru koji ste dugo čekali. Pored ovih lekova i pomoćnih sredstava koji su potrebni najširoj populaciji, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom ukoliko imate neke nedoumice u vezi sa izborom leka i načinom primene.

Komentari

Trenutno nema komentara.


    Kontaktirajte nasNaš farmaceut je tu u svakom momentu da odgovori na pitanja.

    Kako bismo Vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica koristi kolačice (cookies) U redu