Pod ispiranjem vagine misli se na proces čišćenja, odnosno pranja unutrašnjosti vagine vodom ili mešavinom drugih tečnosti uz pomoć neke vrste aplikatora, a ne na spoljašnje pranje prilikom tuširanja. Važno je naglasiti da neki doktori ne savetuju vaginalno ispiranje, zato što mnoge žene ne paze na to čime će, kako, ili pak koliko će često praktikovati ovaj proces.
Međutim, postoje provereni medicinski proizvodi koji mogu bezbedno da ispune neka od očekivanja zbog kojih se žene uopšte odlučuju na ispiranje vagine – ukoliko se koriste ispravno i u dovoljnim vremenskim razmacima.
Zašto žene ispiraju vaginu?
Najčešći razlozi koje žene navode kao odgovor na ovo pitanje jesu održavanje higijene vagine i osećaj svežine, eliminisanje neprijatnih mirisa, ispiranje ostataka krvi nakon menstruacije, izbegavanje ili lečenje seksualno prenosivih bolesti i infekcija, pa čak i sprečavanje trudnoće.
Ispiranje vagine na „svoju ruku” neće postići nijedan od ovih rezultata, štaviše, može da dovede do štetnih posledica ili oštećenja sluznice vagine – a ispiranje vagine ni u kom slučaju ne spada u kontraceptivne metode.
Ispiranje samo vodom, korišćenje sapuna kao i preparata koji nisu namenjeni za vaginalnu primenu može dovesti do poremećaja vaginalnog pH, elimacije laktobacilusa (dobrih bakterija) što može imati štetne posledice.
Rizici tradicionalnog ispiranja vagine
Vagina je stanište miliona bakterija i gljivica koji žive u ravnoteži, i opasno je kada poremetimo tu ravnotežu. Ona se odnosi na odgovarajuću pH vrednost (pH između 3,5 – 4,5) i na neprisutnost stranih bakterija i gljivica. Tako vagina ima sopstveni mehanizam čišćenja koji uključuje prirodnu ravnotežu bakterija i pH nivoa. Međutim, vaginalna flora može biti narušena zbog hroničnog stresa, dojenja, primene oralne kontracepcije, prisustva sperme, terapije antibioticima, ali i zbog česte upotrebe sredstava za održavanje intimne higijene.
Prekomerno ispiranje vagine sredstvima za higijenu koja sadrže agresivne hemijske supstrance poremetiće ravnotežu u vagini i ugroziti sve što se pravilnim održavanjem higijene pokušava postići. Pod tradicionalnim ispiranjem vagine mislimo, dakle, na korišćenje jakih sapuna i kupki u ovu svrhu. Osim toga, u ovom kontekstu možete čuti i da se spominje ispiranje sa rastovorom od vode i jabukovog sirćeta, koje nije ništa manje rizično.
Naime, ovakva sredstva i prečesto ispiranje uništiće previše dobrih bakterija (Laktobacila) i tako omogućiti prekomeran rast štetnih bakterija, što može dovesti do gljivične infekcije ili bakterijske vaginoze. Uporni pokušaji lečenja već postojeće vaginalne infekcije na ovaj način mogu potisnuti bakterije koje izazivaju infekciju u matericu, jajovode i jajnike, što može dovesti do upale i prouzrokovati još ozbiljnije zdravstvene probleme.
Održavanje ravnoteže vagine je ključna stavka ispravne higijene i dobrog zdravlja vagine, zbog čega je odlazak kod lekara mnogo bolje rešenje od samostalnog i neproverenog eksperimentisanja za bilo koju vaginalnu nelagodnost.
Kako na siguran i bezbedan način održavati higijenu vagine?
Povremeno vaginalno ispiranje za održavanje higijene i otklananje nelagodnih simptoma koji ne ukazuju na neki ozbiljan problem je bezbedno ukoliko se sprovede ispravno i sa sigurnim preparatima. Pod nelagodnim simptomima koji nisu suviše alarmantni misli se na blago pojačan vaginalni sekret, iritaciju, osećaj peckanja ili svraba vagine, i neprijatan miris, a svi oni uzrokovani su poremećajem vaginalne mikroflore.
U ovakvim slučajevima Biguanelle ginekološki izotonični rastvor može doprineti otklanjanju patogenih bakterija i otkloniti navedene simptome. Ovaj proizvod formulisan je tako da ne remeti, nego obnavlja i održava ravnotežu i fiziološke uslove u vagini tokom i nakon lečenja vaginalnih oboljenja, pa i nakon hiruških intervencija.
Biguanelle rastvor sadrži aktivnu komponentu poliheksametilen bigvanidin (PHMB), koji spada u antiseptike širokog spektra i ciljano deluje na patogene (bakterije, gljivice, virusi). PHMB ne deluje na dobre bakterije, te ne narušava prirodnu vaginalnu mikrofloru i stoga je bezbedan. Dodatno ne dovodi do rezistencije.
Mlečna kiselina u sastavu Biguanelle-a zaslužna je za održavanje kiselosti vaginalne sredine, odnosno gorepomenute poželjne pH vrednosti, te tako podržava rast i razvoj neophodne količine dobrih bakterija, povećavajući otpornost vaginalne regije prema patogenima. Zato je ovaj rastvor siguran za održavanje vaginalnog ekosistema na fiziološkom nivou. Bezbedno je i izuzetno korisno s vremena na vreme upotrebiti ovaj rastvor kao vid čišćenja vagine, pogotovo tokom letnjeg perioda kada zdravlje vagine može biti narušeno (korišćenje bazena, dugotrajno nošenje mokrih kupaćih kostima, visoke temperature, uska odeća, sintetički veš itd).
Svakako, ni sa ovim bezbednim metodama za održavanje higijene i zdravlja vagine ne treba preterivati – čajne mešavine za ispiranje se ne preporučuju, kao ni rastvori sode bikarbone koji mogu značajno poremetiti vaginalni pH, dok je Biguanelle rastvor u preventivne svrhe, zbog njegovog produženog delovanja u trajanju od 4-7 dana nakon aplikacije, dovoljno koristiti jednom mesečno, najbolje po završetku menstruacije. U slučaju preporuke lekara za ovaj proizvod zbog infekcije, jednokratna primena se može ponoviti 4 dana nakon aplikacije.
Na kraju, nesumnjivo je koliko je bitno da pažljivo birate šta ćete, kako, i koliko često koristiti za pranje i održavanje zdravlja vagine, jer pogrešan izbor može dodatno pogoršati problem koji imate ili izazvati ozbiljnije posledice. Preventivno korišćenje agresivnih sapuna, parfimisanih ili iritantnih proizvoda može narušiti prirodnu ravnotežu vaginalne flore i dovesti do infekcija.
Ukoliko niste sigurne u samostalnu odluku, uvek se najpre posavetujte sa svojim ginekologom koji će vam, ako je to optimalno rešenje za vaš konkretan slučaj, preporučiti pouzdan proizvod.
Komentari
Trenutno nema komentara.