Zdravlje vagine

13.07.2022
zdravlje vagine

Vaginalno zdravlje je važan deo ukupnog zdravlja žena. Ono ne utiče samo na Vaš seksualni život.

Vaginalni problemi mogu uticati na plodnost, želju za seksom i sposobnost postizanja orgazma. Stalni vaginalni zdravstveni problemi takođe mogu izazvati stres ili probleme u vezi i uticati na samopouzdanje. U ovom blogu saznajte koji su uobičajeni vaginalni problemi i šta možete učiniti da zaštitite svoje vaginalno zdravlje.

 

Uticaj ishrane na zdravlje vagine

Često se zaboravi da hrana koju konzumiramo ima uticaj i na naše intimne delove tela. Ubacivanje pravih namirnica u ishranu može pomoći da se smanje infekcije, neprijatni mirisi i svi ti simptomi koji muče većinu žena. 

Takođe, uz pravilnu ishranu neophodna je i hidratacija odnosno uzimanje minimum 2l vode dnevno. Namirnice poput belog i crnog luka, mogu uzrokovati neprijatan miris vagine i poremetiti njenu kiselost. Isti efekat izaziva i konzumiranje previše crvenog mesa, mlečnih proizvoda i alkohola.

Kada su mlečni proizvodi u pitanju, najbolji izbor je jogurt. Jogurt sadrži veliku količinu probiotika i dobrih bakterija koji su bitni za održavanje adekvatne mikroflore i PH vrednosti. Vodite računa o unosu slatkiša, jer pored toga što če naškoditi Vašoj liniji povećaće rizik od razvoja gljivičnih infekcija.

 

Izbor donjeg veša

Pažljivo birajte donji veš koji nosite. Određeni tipovi tkanina poput čipke, sintetike kao i previše uzak veš stvaraju tople i vlažne uslove koji su idealni za razvijanje gljivične infekcije. Birajte pamučni veš i izbegavajte previše uske pantalone. Ako ste sklone gljivičnim infekcijama presvlačite kupaći kostim posle svakog kupanja u moru ili bazenu.

 

Uticaj stresa na zdravlje vagine

Ubrzan način života, stres, pušenje, i nedovoljno hidratacije sve češće uzrokuje pojavu vaginalne suvoće i kod mladih žena.

faktori koji utiču na zdravlje vagine

Higijena vagine

Da bi se izbegle nelagodnosti, vrlo je bitna adekvatna intimna higijena. Za dobru vaginalnu negu, možete oprati intimnu regiju jednom dnevno sa mlakom vodom ili blagom penom/rastvorom koji ne sadrži sapun, parfem ili boju, a koja je namenjena za intimnu regiju. Više nije uvek bolje. Češće pranje od jednom dnevno ili korišćenje sapuna ili šampona sa mirisima može da poremeti ravnotežu flore i doprinese nastanku infekcija. Odaberite ono sredstvo koje ima pH oko 4 i ne sadrži parfeme. 

U periodu menstruacije posebno je bitna redovna higijena, jer se na taj način smanjuje mogućnost razvoja bakterija i gljivica. Menstruacija je deo meseca kada su žene najosetljivije na vaginalne infekcije. Ako koristite tampone menjajte ih često – na svaka 2-3 sata. Ulošci bi trebalo da budu od prirodnih materijala. Mogu se koristiti malo duže (4-5 sati) ali je poželjno menjati ih i češće, jer krv koja se na njima skuplja doprinosi razvoju bakterija. 

Od presudne važnosti je da se posle svakog korišćenja bazena, jezera ili javnih kupališta istuširamo i održavamo higijenu vagine, jer svako korišćenje bazena remeti PH vagine i slabi njenu odbrambenu moć protiv patogenih mikroorganizama.

Večito pitanje se postavlja oko brazilske depilacije i da li je ona u redu ili ne. Sve je stvar ličnog izbora, ali treba napomenuti da su dlačice mehanička prepreka za bakterije i one imaju ulogu da zaštite vaginu te je njihovo prisustvo poželjno. Ukoliko radite brazilsku depilaciju vodite računa o izboru salona, jer se vrlo lako na takvim mestima prenose različite vrste infekcija ukoliko sav pribor i materijal nije adekvatno dezinfikovan posle korišćenja.

 

Intimni odnosi

Treba imati na umu da svaki seksualni odnos remeti vaginalnu mikrofloru stoga je bitno da upražnjavate bezbedan seks. To podrazumeva konstantnog partnera i korišćenje kondoma prilikom samog odnosa. Kondom pored toga što Vas štiti od trudnoće, štiti Vas i od polno prenosivih bolesti popot HIV-a, herpesa, gonoreje, hlamidije kao i HPV virusa.

ruka drži grejpfrut

 

Redovni ginekološki pregledi

Od velikog značaja su redovni ginekološki pregledi koji se obavljaju jednom godišnje. Važno je da pregled bude kompletan što podrazumeva pregled spoljašnjih i unutrašnjih genitalija, PAPA test i uzimanje potrebnih briseva po proceni lekara, pregled kolposkopom kao i ultrazvučni pregled. Prevencija je pola zdravlja stoga samo redovni odlazak kod ginekologa može sprečiti nastanak ozbiljnih oboljenja.

 

Uticaj lekova na zdravlje vagine

Upotreba određene vrste lekova može da naruši vaginalno zdravlje. Upotreba antibiotika se vrlo često završava kandidijazom ukoliko se ne prevenira nastanak iste.

To je moguće sa upotrebom Biguanelle gel-rastvora u toku same terapije antibiotikom kao i na kraju. Biguanelle ima u svom sastavu antiseptik koji deluje i na bakterije i na gljivice, a visoka koncentracija mlečne kiseline će održavati adekvatnu kiselost i sprečiti razvoj infekcije. 

Takođe, upotreba oralnih kontraceptiva dovodi do izrazite vaginalne suvoće što narušava kvalitet života žene. Kod takvih situacija Ialuna vaginalete mogu biti idealno rešenje, jer u sebi sadrže niskomolekularni hijaluron koji vezuje veliku  količinu vode i prodire duboko u tkivo. Zatim gotu kolu koja je poznata pod nazivom “istočnjački kantarion” i ima 10 puta jaču moć produkcije kolagena u odnosu na kantarion. Vitamin E i kamilica doprinose jačanju elstičnosti zidova vagine i imaju protivupalno dejstvo.

ialuna i biguanelle

Sve navedeno je kratak vodič za očuvanje reproduktivnog zdravlja, a ako i dođe do infekcija – Biguanelle je uvek tu da momentalno olakša simtome kada se pojave. 

S druge strane, Ialuna vaginalete je poželjno koristiti kao deo intimne nege. Kako je važno da vam lice bude lepo i hidrirano, tako je podjednako važno da negujete i intimnu regiju.

Komentari

Trenutno nema komentara.


    Kontaktirajte nasNaš farmaceut je tu u svakom momentu da odgovori na pitanja.

    Kako bismo Vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica koristi kolačice (cookies) U redu