Policistični jajnici i trudnoća

21.07.2023

Žene sa sindromom policističnih jajnika mogu da imaju problem sa začećem i u većem su riziku od pobačaja. Osim toga, policistični jajnici mogu biti uzrok ili doprineti stvaranju mnogih drugih zdravstvenih problema: dijabetes tip 2, visok krvni pritisak, karcinom – endometrijuma materice, gojaznost, depresija i anksioznost.

 

Šta je sindrom policističnih jajnika?

Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je hormonski poremećaj koji pogađa žene u reproduktivnom dobu. To je stanje koje karakteriše prisustvo više cista na jajnicima, praćeno hormonskim i metaboličkim promenama.

PCOS je čest uzrok ženske neplodnosti. Žene sa ovim sindromom mogu imati nepravilne menstrualne cikluse i izostanak ovulacije, što otežava začeće. Međutim, važno je napomenuti da nemaju sve žene sa ovim sindromom probleme sa plodnošću.

Osim problema sa začećem, žene sa sindromom policističnih jajnika mogu imati nešto veći rizik od pobačaja u poređenju sa ženama bez ovog zdravstvenog problema. Tačni razlozi za povećani rizik nisu u potpunosti poznati, ali hormonska neravnoteža i drugi faktori povezani sa sindromom mogu da doprinesu tome.

U svakom slučaju, na tržištu postoje lekovi koji uspešno umanjuju ili rešavaju ovaj problem i njih ćemo predstaviti kasnije u tekstu.

Od drugih znakova i simptoma prisutni su i akne, pojačana maljavost, masna koža i kosa, nepravilno lučenje insulina (hiperinsulinemija/insulinska rezistencija) koje prate napadi gladi, pa često i gojaznost, depresija.

 

Uzroci nastanka sindroma policističnih jajnika

Uzrok nastanka sindroma policističnih jajnika nije do kraja ispitan, ali veruje se da određeni faktori doprinose njegovom stvaranju.

 

Insulinska rezistencija

Insulinska rezistencija je stanje u kojem ćelije tela manje reaguju na hormon insulin, što rezultira višim nivoima insulina u krvotoku iako je šećer u granicama normale. Ovaj poremećaj obično imaju žene sa sindromom policističnih jajnika, te se smatra da igra značajnu ulogu u njegovom razvoju. Zapravo, povišeni nivoi insulina mogu dovesti do povećane proizvodnje androgena (muških polnih hormona), poremetiti normalno funkcionisanje jajnika i doprineti stvaranju cista.

 

Hormonska neravnoteža

Kao što smo naveli, PCOS karakteriše neravnoteža u polnim hormonima, posebno povišenim nivoima androgena (kao što je testosteron) i nižim nivoima estrogena. Ova neravnoteža može ometati pravilan razvoj i oslobađanje jajnih ćelija iz jajnika, što dovodi do stvaranja više malih cista.

 

Genetski faktori

Postoje dokazi koji ukazuju na to da određeni genetski faktori mogu doprineti razvoju PCOS-a. Veruje se da specifični geni koji se odnose na regulaciju hormona i metabolizam insulina mogu igrati ulogu u povećanju rizika od PCOS-a. Međutim, potrebno je više istraživanja da bi se u potpunosti razumela genetska osnova sindroma.

 

Sindrom policističnih jajnika – simptomi

Kako da prepoznate da li neka promena u vašem zdravstvenom stanju može da ukazuje na sindrom policističnih jajnika? Simptomi se razlikuju od osobe do osobe, ali postoji nekoliko karakterističnih pokazatelja.

 

Nepravilni menstrualni ciklusi

Žene sa policističnim jajnicima često imaju neredovne menstruacije odnosno čest izostanak menstruacije. Sa druge strane, neke žene mogu imati produženo menstrualno krvarenje.

 

Ciste na jajnicima

Kao što i ime ovog sindroma kaže, karakteriše ga prisustvo brojnih malih cista na jajnicima što može dovesti do uvećanja jajnika. Ovakav, polističan izgled jajnika dijagnostifikuje se ultrazvučnim pregled. Međutim, važno je napomenuti da samo prisustvo cista nije dovoljno za postavljanje dijagnoze PCOS-a, jer moraju biti ispunjeni i drugi kriterijumi.

 

Hiperandrogenizam

Povišeni nivoi androgena (muških polnih hormona) se često primećuju kod žena sa sindromom policističnih jajnika. To može dovesti do simptoma kao što su:

  1. povećana maljavost/pojačan rast dlaka – žene sa PCOS-om mogu iskusiti pojačan rast dlaka na licu (kao što su gornja usna, brada ili zalisci), grudima, leđima ili stomaku. Ovaj obrazac rasta kose je obično povezan sa rastom kose po muškom modelu.
  2. akne – povećani nivoi androgena mogu doprineti razvoju akni, posebno duž linije vilice, brade i donjeg dela lica.
  3. ćelavost – neke žene sa PCOS-om mogu doživeti proređivanje kose ili ćelavost, slično kao kod muškaraca.

 

Povećanje telesne težine i poteškoće sa gubitkom težine

Mnoge žene sa PCOS-om se bore sa održavanjem težine. Povećanje telesne težine i teškoće u gubitku težine mogu biti uobičajeni simptomi. Povećanje težine povezano sa PCOS-om često se javlja u predelu donjeg stomaka i kukova. Ovo stanje je posledica najčešće insulinske rezistencije/hiperinsulinemije.

 

Zašto sindrom policističnih jajnika utiče na začeće i trudnoću?

Postoji složena veza između trudnoće i sindroma policističnih jajnika. Pre svega je reč o dva uzroka – izostanak ovulacije i hormonski disbalans.

 

Izostanak ovulacije

Sindrom policističnih jajnika često uključuje nepravilnu ovulaciju ili njeno odsustvo. Ovulacija je proces u kome jajnik oslobađa jaje za oplodnju. Kod PCOS-a, hormonska neravnoteža remeti normalne hormonske signale koji pokreću ovulaciju. Kao rezultat toga, žene sa ovim sindromom mogu imati retku ili nepredvidivu ovulaciju, što otežava začeće.

 

Hormonski disbalans

Kao što smo naveli, sindrom policističnih jajnika karakteriše povišen nivo androgena (muških polnih hormona) i insulinska rezistencija. Ova hormonska neravnoteža može uticati na normalno funkcionisanje jajnika i menstrualni ciklus. Naime, visok nivo androgena može ometati razvoj folikula i sprečiti oslobađanje zrelog oocita (jajne ćelije). Insulinska rezistencija može dovesti do povećane proizvodnje insulina, što može dodatno poremetiti nivo hormona i ometati ovulaciju.

 

Da li postoje rizici po majku i bebu kod žena sa sindromom policističnih jajnika?

Trudnoća kod žena sa sindromom policističnih jajnika (PCOS) može uključivati određene rizike i za majku i za bebu.

Žene sa PCOS-om imaju veći rizik od određenih komplikacija tokom trudnoće, uključujući:

  1. Gestacijski dijabetes  PCOS je povezan sa rezistencijom na insulin, što može povećati rizik od razvoja gestacijskog dijabetesa tokom trudnoće.
  2. Visok krvni pritisak  žene sa PCOS-om mogu imati povećan rizik od razvoja visokog krvnog pritiska i preeklampsije tokom trudnoće.
  3. Prevremeni porođaj –  postoje neki dokazi koji ukazuju na to da žene sa PCOS-om mogu imati nešto veći rizik od prevremenog porođaja u poređenju sa ženama bez ovog stanja.
  4. Pobačaj  žene sa PCOS-om mogu imati nešto veći rizik od ranog gubitka trudnoće ili pobačaja, iako se tačan odnos između PCOS-a i pobačaja još uvek proučava.

 

Bebe rođene od žena sa PCOS-om takođe se mogu suočiti sa određenim rizicima. One su u riziku da budu veće od proseka pri rođenju – stanje poznato kao makrozomija. Ovo može povećati rizik od povreda pri rođenju i potrebu za porođajem carskim rezom.

Pored toga, postoji neznatno povećan rizik da se bebe od žena sa sindromom policističnih jajnika rode pre vremena, što zahteva boravak u jedinici  intenzivne nege.

Policitemija, povećan broj crvenih krvnih zrnaca, takođe je češća kod beba rođenih od žena sa PCOS-om i može dovesti do komplikacija kao što su žutica i respiratorni problemi.

 

INOFOLIC® HP linija – inovativno rešenje za insulinsku rezistenciju i sindrom policističnih jajnika

 

Proizvodi Inofolic HP linije su originalni preparati, unikatnog sastava koji su zaštićeni patentnim pravom širom sveta i ispitani u zemljama EU. Namenjeni su ženama sa sindromom policističnih jajnika i insulinskom rezistencijom, ženama koje zbog ovih razloga imaju problem sa ostvarivanjem trudnoće, kao i ženama koje su u riziku od nastanka gestacijskog dijabetesa. U Srbiji su dostupni:

Brojna pozitivna iskustva lekara, farmaceuta i pacijentkinja postavile su INOFOLIC liniju na mesto broj 1. u izboru i preporuci za tretman PCOS-a i infertiliteta.

INOFOLIC® HP prašak sadrži kombinaciju mio-inozitola, folne kiseline i prebiotika alfa-laktabumina koji povećava efikasnost inozitola na 95%, za razliku od onih koji ne sadrže alfa-laktabumin i imaju efikasnost do samo 70%. Mio-inozitol uspešno rešava simptome PCOS-a, dovodi do regularnosti ciklusa, uspostavljanju ovulacije (čime se trudnoća lakše ostvaruje), uspešno kontroliše insulinsku rezistenciju (smanjuje napade gladi i lakše dovodi do regulacije telesne težine) i reguliše problem povišenog nivoa androgenih hormona (akne, maljavost, masna koža i kosa).

INOFOLIC® Combi HP kapsule pored gore navedenih sastojaka sadrži i d-hiro inozitol. Mio- i d-hiro inoztiol u INOFOLIC-u Combi HP su  u fiziološkom odnosu 40:1 koji uspešno rešavaju hormonske disbalanse u organizmu. Namenjeni su prvenstveno osobama koje imaju BMI 25 i veći.

INOFOLIC® Plus pored mio-inozitola i folne kiseline sadrži i melatonin koji takođe pozitivno utiče na ovulaciju, kvalitet jajnih ćelija, ali i regulaciju sna. Primenjuje se samo uveče u kombinaciji sa nekim od gore dva pomenuta INOFOLIC-a. INOFOLIC linija sadrži najčistije oblike aktivnih komponenti, sa najbržim ispoljavanjem dejstva. Pozitivni efekti primene se mogu očekivati u okviru prva 3 meseca od početka terapije, a za postizanje optimalnih efekata preporučuje se primena u trajanju od minimum 6 meseci.

Komentari

Trenutno nema komentara.


    Kontaktirajte nasNaš farmaceut je tu u svakom momentu da odgovori na pitanja.

    Kako bismo Vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica koristi kolačice (cookies) U redu