Da li je rizična trudnoća sa miomima?

03.11.2021
trudnoća sa miomima

U prethodnom blogu dotakli smo se teme mioma i objasnili šta su to miomi, koje vrste mioma postoje, koji su njihovi simptomi i rizici koje oni nose.
U ovom tekstu reći ćemo nešto više o miomima u trudnoći.

U toku trudnoće, trudnica je izložena visokim nivoima estrogena, te se očekuje i povećanje veličine mioma. Ipak u 60-70% slučajeva ne dolazi do povećanog rasta, a ako do rasta mioma dođe onda se mogu razviti komplikacije. Zbog toga je praćenje mioma tokom trudnoće važno kako ne bi došlo do komplikacija, jer se trudnoća sa miomima ubraja u visokorizične trudnoće.

Miomi u trudnoći – bolovi

Vrlo često je bol jedini simptom koji dokazuje prisustvo mioma u trudnoći.

Kod najvećeg broja žena miomi ne prave komplikacije. Ipak, kod 10-30% trudnica koje imaju miome javlja se povećan rizik od krvarenja, pojave bolova, prevremenog porođaja, poremećaja u razvoju posteljice i položaja ploda u materici.

Trudnoća nakon operacije mioma

Ukoliko žena ima miome i želi trudnoću, odluka da li će se miomi operisati najčešće zavisi od lokalizacije mioma. Preporuka je da bi submukozne miome trebalo operisati pre planirane trudnoće.

Kada su u pitanju intramuralni miomi stav je da se napravi individualna procena pre eventualne operacije, gde u obzir treba uzeti starost žene i kvalitet spermograma muškarca.

Subserozni miomi nemaju uticaj na nastanak trudnoće i ukoliko ne daju simptome u vidu bolova i osećaja pritiska, ne treba ih operisati.

Način na koji će se završiti porođaj najviše zavisi od položaja i veličine mioma. Ako miom predstavlja mehaničku prepreku za porođaj onda je praksa da se porođaj završi carskim rezom. Ukoliko miomi ne predstavljaju problem za porođaj, žena se porađa prirodnim putem.

Ukoliko ginekolog proceni da bi zbog broja, veličine ili položaja mioma trebalo operisati miome pre planirane trudnoće, savetuje se da sačeka sa pokušajem trudnoće minimum 3 meseca od operacije.

Ruptura, odnosno pucanje ili raslojavanje materice posle operacije mioma javlja se u 1% slučajeva, dok taj procenat kod žena koje nisu operisale miome iznosi 0,05%.

 

Tu smo zbog Vas.

Zdravlje je bogatvstvo!

Komentari

Trenutno nema komentara.


    Kontaktirajte nasNaš farmaceut je tu u svakom momentu da odgovori na pitanja.

    Kako bismo Vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica koristi kolačice (cookies) U redu