Učestalo mokrenje, ma koliko zvučalo naivno, predstavlja problem koji može poprilično da oteža život, pogotovo ako i noću ustajete zbog toga. Razlozi učestalog mokrenja mogu biti razni, a mi ćemo objasniti one najčešće.
Učestalo mokrenje u trudnoći
Učestalo mokrenje u trudnoći ne treba da Vas zabrinjava, najraniji je simptom trudnoće i javlja se već oko 6. nedelje. Hormonske promene tokom trudnoće ubrzavaju protok krvi u bubrezima, što dovodi do češćeg punjenja bešike.
U trudnoći se protok krvi u telu žene povećava oko 3 puta, a količina krvi za čitavih 50%. To znači da se dodatne količine tečnosti obrađuju preko bubrega i završavaju u Vašoj bešici.
Kako vaša materica raste i vrši veći pritisak na bešiku stvara se intenzivniji osećaj potrebe za mokrenjem. Ovo je naročito izraženo u kasnoj trudnoći, kada se često može desiti da osetite povremena curkanja bez mogućnosti kontrole.
Da li muškarci ili žene češće imaju upalu bešike?
Zbog različite anatomske građe mokraćne cevi kod muškarca i žena, žene češće imaju problema sa urinarnim infekcijama, upalama mokraćne bešike (cistitis) i infekcijama mokraćne cevi (uretritis) u odnosu na muškarce. Razlog za to jeste što je kod žena mokraćna cev u bliskom kontaktu sa vaginom i anusom koji često sadrže bakterije i kraća je nego kod muškaraca.
Učestalo noćno mokrenje
Često mokrenje tokom noći (nokturija) može da se javi u ranom stadijumu bubrežne bolesti, mada uzrok može biti jednostavno konzumiranje velikih količina tečnosti, naročito alkohola, kafe ili čaja kasno uveče. Često mokrenje noću uobičajeno je i kod ljudi koji imaju srčanu bolest, bolest jetre ili dijabetes, čak i kada nemaju bolest mokraćnih puteva. Učestalo noćno mokrenje vrlo malih količina može da bude posledica vraćanja mokraće u bešiku zbog suženja (opstrukcije) njenog izlaza dok je uvećana prostata čest uzrok noćnog mokrenja kod starijih muškaraca.
Boje urina i njihovo značenje
Boja urina može da ukaže na to da ne konzumirate dovoljno veliku količinu tečnosti. Na primer, ukoliko Vam je boja urina previše tamna, ovo može da označava tešku dehidrataciju, a ukoliko je boja providna, ovo može da znači da konzumirate previše tečnosti. U svakom slučaju, obratite pažnju na boju urina, i uporedite sa grafikonom ispod:
Učestalo mokrenje i menopauza
Kada žene uđu u menopauzu dolazi do smanjenja funkcije jajnika i samim tim smanjene produkcije glavnog polnog hormona – estrogena. S tim u vezi, svi simptomi koji prate menopauzu su upravo posledica smanjene sinteze ovog hormona. Kako je nivo estrogena manji i dolazi do stanjivanja sluzokože i slabljenja mišića urogenitalnog trakta. Kako mišići slabe, postaju manje elastični i cela intimna regija postaje suvlja i dolazi do problema sa bešikom.
Stres i učestalo mokrenje
Utvrđeno je da u stresnim situacijama mozak pokreće oslobađanje neurotransmitera kortikotropin-oslobađajući faktor (CRF). Bešika ima receptore koji specifično reaguju na ovaj neurotransmiter, a njegovo dejstvo na bešiku jeste da povećava kontrakcije mišića mokraćne bešike, a one su razlog zbog kog osećate potrebu za mokrenjem.
Lečenje učestalog mokrenja
Cistitis predstavlja medicinsko stanje koje lekari veoma često navode kao izuzetno kompleksno i komplikovano za dijagnostiku i lečenje. Terapijske opcije su veoma ograničene i u najvećem broju slučajeva se terapija zasniva na primeni antibiotika. Tu dolazimo do drugog problema, prekomerne upotrebe antibiotika i pojave rezistencije na antibiotike, usled koje oni gube svoju efikasnost. IALURIL® Prefill je patentirano svetsko dostignuće farmaceutske industrije namenjen terapiji rekurentnih urinarnih infekcija i cistitisa. Injektovanjem IALURIL® Prefill rastvora u bešiku veliki molekuli hijaluronske kiseline i hondroitin-sulfata se ugrađuju u zaštitni sloj na površini bešike. Na taj način dolazi do obnove se zaštitnog sloja i obezbeđuje se njegova elastičnost i nepropusnost za bakterije i druge štetne materije iz urina. Rezultat ovog dejstva jeste da se smanjuje oštećenje zida mokraćne bešike i svi simptomi cistitisa.
Komentari
Trenutno nema komentara.