Šta je mio-inozitol?
Inozitoli su molekuli koji se prirodno nalaze u našem organizmu i u nekim namirnicama.
Inozitole je 1850. godine otkrio i iz mišićnih ćelija izolovao Johannes Scherer.
Ubrzo zatim je utvrđena struktura inozitola predstavljena kao heksahidroksicikloheksan.
Nedugo potom došlo se do zaključka da heksahidroksicikloheksan, tj. inozitol, postoji u obliku 9 različitih formi (stereoizomera).
Pokazalo se da je među njima u telu najviše zastupljen mio-inozitol i da zbog toga, on ima najznačajniju funkciju od svih opisanih inozitola.
Inozitoli su se nekada svrstavali u vitamine i označeni su kao vitamin B8, međutim kada je ustanovljeno da se inozitoli fiziološki nalaze u organizmu izgubili su status vitamina (vitamine organizam ne proizvodi već se oni moraju unositi putem hrane ili specifičnih doziranih oblika, kao suplementi).
Kakvo je dejstvo mio-inozitola?
Iako je otkriven polovinom XIX veka, efekti inozitola, a prevashodno mio-inozitola, su utvrđeni tek 1950. godine.
Mio inozitol ima mnogobrojne funkcije u organizmu, a najznačajnija je uloga prenosioca signala hormona insulina, FSH i TSH sa površine ćelije u njenu unutrašnjost. Na taj način se obezbeđuje pravilno delovanje hormona insulina.
Pravilno delovanje insulina je važno zato što je on odgovoran za:
- Potpuno iskorišćavanje i regulaciju nivoa šećera u krvi
- Ubacivanje amino-kiselina u mišiće (što znači njihovu izgradnju)
- Skladištenje viška masti u obliku sala
Kada insulin ne deluje kako treba dolazi do pojave čestih napada gladi, povećene potrebe za slatkišima, sklonosti ka gojenju, povećane produkcije muških polnih hormona, izostajanja ovulacije…
Kada je u pitanju uloga mio-inozitola u pravilnom delovanju folikulo stimulirajućeg hormona (FSH), mio-inozitol deluje kao pomoćnik u rastu folikula prilikom sazrevanja jajne ćelije.
Treća važna funkcija mio-inozitola jeste uloga pomoćnika za ostavrivanje delovanja tireo-stimulirajućeg hormona (TSH) koji je zadužen za sintezu hormona štitaste žlezde.
Najnovija istraživanja pokazuju da osim navedenih uloga u pravilnom delovanju pojedinih hormona mio-inozitol ima važne efekte i po pravilno funkcionisanje nervnog sistema i metabolizma u celini. Naime, mio-inozitol učestvuje u sintezi neurotransmitera u mozgu i u pravilnom funkcionisanju GABA receptora.
Na osnovu svega navedenog mogu se sumirati sledeći efekti mio-inozitola:
- Reguliše insulinsku rezistenciju i hiperinsulinemiju
- Smanjuje česte napade gladi i potrebu za slatkišima
- Pomaže regulaciji telesne težine
- Dovodi do regulacije menstrualnog ciklusa i pomaže uspostavljanje ovulacije (oslobađanja jajne ćelije)
- Smanjuje maljavost i akne
- Smanjuje rizik od razvoja trudničkog dijabetesa
- Obezbeđuje pravilno funkcionisanje nervnog sistema
Zbog svojih efekata mio-inozitol se koristi u tretmanu sledećih stanja:
- Sindrom policističnih jajnika (PCOS)
- Insulinska rezistencija i hiperinsulinemija
- Gestacijski (trudnički) dijabetes melitus
- Kontrola paničnih napada i bipolarnih poremećaja
- Kontrola agorafobije (straha od otvorenog prostora)
- Ublažavanje faktora rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti (kontroliše nivo triglicerida, holesterola, krvni pritisak)
- Smanjena plodnost kod žena i muškaraca (infertiltet)
- Dijabetes (kao dodatak terapiji)
Gde se mio-inozitol može pronaći u hrani?
Mio-inozitol se može pronaći u namirnicama kao što su dinja, narandže, integralne žitarice, prerađena melasa, pivski kvasac, orasi, kupus, pšenične klice.
Kako se u namirnicama mio-inozitol nalazi u tragovima za tretiranje većine navedenih stanja potrebno je unositi ga dodatno putem suplementacije.
Terapijske doze se kreću od 600mg pa do 15g dnevno, zavisno od stanja koje treba tretirati.
Koje su nuspojave usled korišćenja mio-inozitol-a?
Kada se uzima peroralno mio-inozitol može dati određene nuspojave tek kada se primeni u dozi većoj od 10g! Nuspojave se manifestuju kao mučnina, povraćanje, vrtoglavica, glavobolja…
Kombinacija sa folnom kiselinom
Mio-inozitol se vrlo često kombinuje sa folnom kiselinom.
Naime, najširu primenu mio-inozitol je pronašao u tretmanu sindroma policističnih jajnika i insulinske rezistencije.
Žene koje se bore sa navedenim stanjima vrlo često imaju poteškoće prilikom ostarivanja trudnoće i izložene su povećanom riziku od razvoja dijabetesa tokom trudnoće.
Poznato je da trudnice treba da unose adekvatne količine folne kiseline radi prevencije defekata neuralne tube kod oploda. Međutim, vrlo je važno unositi potrebne količine folne kiseline (400mcg) i tokom planiranja trudnoće.
S obzirom na to da mio-inozitol pomaže uspostavljanje ovulacije i povećava kvalitet jajne ćelije, jasna je njegova uloga prilikom planiranja trudnoće.
Imajući u vidu važnost primene mio-inozitola, folne kiseline i alfa-laktalbumin tokom planiranja trudnoće, jasno je zašto se ova dva molekula vrlo često zajedno nalaze u pojedinim proizvodima.
Da bi iskoristivost inozitola bila maksimalna neophodno je da se koristi u kombinaciji sa prebiotikom, alfa-laktalbuminom čime se efikasnost povećava na 95%. Jedini proizvodi na našem tržištu koji imaju ovu kombinaciju su Inofolic HP i Inofolic Combi HP. Inofolic HP je namenjen za osobe koje imaju BMI (body mass index) ispod 25, dok je Inofolic Combi HP namenjen osobama koje imaju povišenu telesnu težinu (BMI preko 25). Preporuka je da se Inofolic uzima 2 x dnevno tokom minimum 3 meseca, a optimalni rezultati se vide nakon 6 meseci korišćenja proizvoda.
Interakcije
Delovanje mio-inozitola mogu da smanje kafa, čajevi, veštački zaslađivači, maltoza, sorbitol, dekstrini. Iz tog razloga od velikog je značaja da se unosi maksimalno prečišćen mio-inozitol bez primesa i drugih aditiva.
Komentari
Trenutno nema komentara.