Šta je vaginalna atrofija i koji su simptomi?
Vaginalna atrofija predstavlja stanjivanje i sušenje zidova vagine. Imajući u vidu da ovo stanje izaziva i vaginalne i urinarne simptome, u medicini se koristi termin “genitourinarni sindrom menopauze (GSM)” da opiše vaginalnu atrofiju i njene prateće simptome. Blede, suve, glatke, sjajne i zapaljene promene kao što su pegavi eritem ili petehije ili povećana vidljivost krvnih sudova su klasični nalazi atrofije. Uz to može doći i do krvarenja.
Vaginalna atrofija se javlja u uslovima smanjene produkcije estrogena. Estrogen tipično stimuliše piling vaginalnih epitelnih ćelija, stvarajući povećane nivoe glikogena, kojeg laktobacili vagine flore pretvaraju u mlečnu kiselinu. Ovaj proces omogućava zamenu starijeg vaginalnog epitela, zadržavajući tipičan kiseli pH vaginalnog kanala. Kako nivo estrogena vremenom opada, ovaj proces je otežan, a vaginalni epitel postaje atrofičan sa smanjenim sekretom i manje kiselom sredinom (pH >5). Ovo, zauzvrat, povećava rizik od infekcija vagine i urinarnog trakta.
Vaginalna atrofija može biti uobičajen problem za sve žene. Međutim, pokazuje mnogo veću zastupljenost kod žena u menopauzi i postmenopauzi. Izveštaji pokazuju da 15% ženske populacije doživljava simptome vaginalne atrofije pre menopauze, dok 40% do 57% žena u postmenopauzi ima simptome.
Dijagnoza
Prilikom postavljanja dijagnoze radi se PAPA test, koji predstavlja standardnu skrining metodu. Interpretacija rezultata, u zavisnosti od izmenjenosti ćelija, je po sistemu “Papa 1-5”.
- Papa test grupa 1: predstavlja uredan nalaz.
- Papa test grupa 2: predstavlja postojanje normalnih, neizmenjenih ćelija ali sa prisustvom upale, pri čemu je to reakcija imuniteta na prisustvo patogena (bakterije, virusa…). Ovo je veoma čest nalaz u praksi.
- Papa test grupe 3: označava promene u ćelijama ili prisustvo teže upale, ali ovaj rezultat nije dovoljno ubedljiv za sumnju na prisustvo karcinoma.
- Papa test grupa 4: predstavlja sumnju na ozbiljne promene u tkivu ili na postojanje prekancerogenih ćelija.
- Papa test grupa 5: označava prisustvo tumorskih ćelija.
Imajući u vidu da je kod vaginalne atrofije epitel tanak, suv i neaktivan, može biti podložniji povredama, abraziji i infekcijama, što zauzvrat izaziva zapaljenske promene. Upala sluzokože vagine uzrokovana postojanjem vaginalne atrofije naziva se atrofični vaginitis.
Ove promene koje se prirodno dešavaju kod žena u menopauzi mogu dovesti do simptoma kao što su:
- bolni odnosi,
- suvoća vagine,
- svrab,
- bolno mokrenje,
- bolne ogrebotine,
- krvarenje sluzokože.
Terapija
Vaginalna atrofija ima nekoliko različitih modaliteta lečenja. Može se klasifikovati na nehormonske i hormonske opcije. Ovakav tretman ne samo da pomaže kod simptoma, već pomaže da se povrati zdrav pH i balans bakterija u vašoj intimnoj regiji.
Nehormonski tretman lokalnim sredstvima za vlaženje i lubrikantima se smatra prvom linijom. Lubrikanti pružaju kratkoročno olakšanje pacijentima i obično se koriste za smanjenje suvoće vagine tokom odnosa, dok hidratantna sredstva imaju dugotrajniji efekat i mogu se koristiti svakodnevno ili na svaka 2-3 dana nedeljno. Posebno dobar efekat su pokazali proizvodi (vaginalete) sa hijaluronskom kiselinom koja se pokazala najefikasnijim molekulom za nehormonski tretman vulvovaginalne atrofije.
Najkvalitetniju hijaluronsku kiselinu za vaginalnu primenu sadrže IALUNA vaginalete, proizvođača IBSA farmaceutici. IBSA je kompanija koja proizvodi i hijaluronske filere i ista ta hijalurosnka kiselina koja se koristi za negu lica se nalazi u IALUNA vaginaletama.
Važno je napomenuti da hijaluronska kiselina postoji kao niskomolekularna i visokomolekularna. IALUNA sadrži niskomolekularnu hijalurosnku kiselinu koja jedina može da prođe kroz sluzokožu i dovede do stimulacije sinteze kolagena i elastina, čime obnavlja stanjen epitel.
Drugu liniju tretmana čini hormonska terapija. Hormonska supstituciona terapija (HRT) može biti sistemska ili lokalna.
Lokalna terapija estrogenom dolazi u mnogim oblicima, uključujući vaginalne kreme koje se obično primenjuju svakodnevno, intravaginalne tablete/kapsule za preciznije doziranje estrogena i vaginalni prsten koji oslobađa male količine estrogena dnevno. Lokalnu terapiju estrogenom treba započeti nižim dozama.
Sistemska hormonska supstituciona terapija je tipično rezervisana za pacijentkinje koji imaju sistemske simptome menopauze (npr. noćno znojenje, talase vrućine i navale) pored vaginalne atrofije.
Saveti za žene sa vaginalnom atrofijom
Izbegavajte:
- usku odeću,
- celodnevno nošenje uložaka,
- perinealne jastučiće,
- bilo šta što može da iritira vašu vaginu: parfeme, pudere, dezodoranse, spermicide, ispiranja češća od 1x nedeljno, proizvode sa nejasno definisanom pH vrednošću.
Umesto toga birajte:
- Proizvode na bazi hijaluronske kiseline koje ćete koristiti 2-3 puta nedeljno
- Proizvode pH vrednosti oko 4
- Pamučni donji veš
- Unos velike količine vode tokom dana
Tu smo za Vas!
Zdravlje je bogatstvo!
Komentari
Trenutno nema komentara.