Svakoj ženi se bar jednom dogodilo netipično vaginalno krvarenje koje nije bilo vezano za ciklus. U ovom blogu saznajte da li vaginalno krvarenje treba da predstavlja razlog za brigu i koji su sve uzroci vanmenstrualnog krvarenja.
Implantacijsko krvarenje
Implantacijsko krvarenje se javlja kao posledica usađivanja oplođene jajne ćelije u zid materice (implantacije). Ovaj rani znak trudnoće iskusi oko 30% trudnica i nije prevelik razlog za brigu. Krvarenje može biti različitog intenziteta. Glavna karakteristika implantacijskog krvarenja je specifična boja krvi koja se uočava. To su najčešće rozikasti ili svetlo braon tragovi, što ponekad zbunjuje jer može da zaliči na početak menstruacije. Kada govorimo o dužini trajanja obično je to od nekoliko sati do tri dana.
Krvarenje prilikom mokrenja
Krv u mokraći nije normalna pojava i obično ukazuje na određeni patološki proces unutar urinarnog trakta. Pojava krvi u mokraći nije bolest, već simptom koji ukazuje da je potrebno uraditi detaljnije ispitivanje kako bi se utvrdio razlog krvarenja. Krv u mokraći može biti simptom upale bubrega, upale bešike i prostate, beningnog uvećanja prostate kao i prisustva kamena u mokraćnim putevima. S druge strane može se javiti i kao posledica tumora bubrega ili prostate. Ukoliko primetite ovaj simptom treba obavezno da se javite svog urologu radi sprovođenja adekvatnog lečenja.
Postmenstrualno krvarenje
To je krvarenje koje se nadovezuje na normalnu menstruaciju. Jedno normalno menstrualno krvarenje traje najduže 7 dana. Tokom menstruacije unutrašnji sloj materice tj. endometrijum se ljušti i stvara se novi. Uzrok postmenstrualnog vaginalnog krvarenja je usporena i nepravilna deskvamacija (ljuštenje), kao i nepotpuna regeneracija endometrijuma, što je posledica produžene funkcije, odnosno zakasnele regresije žutog tela. Vrednosti progesterona su u ovim slučajevima obično povišeni. Endometrijum se kod ovakvih stanja ne Ijušti u celini, već postepeno i u segmentima. Terapija se sastoji u primeni hormonskih preparata, tokom poslednjih 10-12 dana lutealne faze i za određivanje prave terapije je zadužen ginekolog.
Takođe, treba da obratite pažnju na boju menstrualne krvi, s obzirom na to da ona može biti pokazatelj toga da imate infekciju, miome, ili anemiju.
Krvarenje u menopauzi
Žensko telo se u periodu menopauze potpuno menja, reproduktivna funkcija se gasi i smanjuje se nivo estrogena. Stanju menopauze prethodi period perimenopauze kada je česta pojava neredovnih menstruacija. Postmenopauza nastaje 12 meseci posle poslednje menstruacije. Svako vaginalno krvarenje, ukoliko menstruacije nije bilo duže od 12 meseci, je razlog da posetite lekara. Neki od uzroka vaginalnog krvarenja mogu biti potpuno bezopasni dok drugi mogu biti vrlo ozbiljni. Dva stanja koja su vrlo specifična i teška za lečenje, a simptom je vaginalno krvarenje u postmenopauzi jesu miomi materice i karcinom endometrijuma. Kliničke studije kažu da jedna od deset žena koja ima vaginalno krvarenje u menopauzi ima karcinom endometrijuma.
Stoga od presudne važnosti je da pratite simptome i znakove koje Vam telo šalje i ukoliko primetite nešto neuobičajeno da se obavezno javite svom ginekologu.
Krvarenje uzrokovano miomima
Abnormalno vaginalno krvarenje je najčešći simptom mioma materice. Ako se tumor nalazi unutar uteralne šupljine ili blizu sluzokože materice može izazvati prekomerno menstrualno krvarenje. Miom materice takođe može izazvati krvarenje između menstruacija. Kod žena sa obilnim menstrualnim krvarenjem postoji šansa da će doći do nastanka anemije.
Upotrebom Delphys® preparata može se na prirodan način doprineti smanjenju veličine mioma i povlačenju oblinog vaginalnog krvarenja!
Delphys® sadrži epigalokatehin-galat (EGCG), vitamin D i vitamin B6. Vitamin B6 doprinosi uspostavljanju balansa hormona i pravilnom sazrevanju crveniih krvnih zrnaca (eritrocita) čime ublažava simptome anemije. Samim tim smanjuje umor i iscrpljenost koji se uvek javljaju kao posledica obilnih krvarenja.
Komentari
Trenutno nema komentara.