U životu svake žene menopauza predstavlja posebno stanje. Kod većine žena izaziva negativna osećanja povezujući ga sa starenjem, gubitkom reproduktivne sposobnosti, slabosti. Međutim, nije sve baš tako loše.
Menopauza će dovesti do promena u životu svake žene. Međutim, dobra vest kad su miomi u pitanju – menopauza predstavlja stanje koje nije pogodno za njihov razvoj.
Šta su miomi na materici?
Miomi na materici predstavljaju dobroćudne (benigne) promene prisutne u mišićnom sloju materice. Broj mioma, njihova veličina, brzina rasta i prisutni simptomi individualno se razlikuju u ženskoj populaciji.
Miomi u menopauzi retko mogu dovesti do komplikacija. Usled smanjenog lučenja estrogena u menopauzi u većini slučajeva dolazi do spontanog povlačenja mioma. Miom ne može potpuno nestati, ali se može smanjiti njegova veličina.
Međutim, do ulaska u menopauzu miomi mogu izazvati razne neprijatnosti – od obične nelagode, preko bolova u karlici, bolnih seksualnih odnosa do anemije pa i poteškoća sa začećem.
Najčešće se mogu javiti simptomi poput bola u stomaku, obilnog menstrualnog krvarenja, krvarenja između menstruacija, oticanje trbuha i učestalog mokrenja.
Ne toliko često, ali u nekim slučajevima može doći i do „pucanja“ mioma. Do rupture mioma može doći:
- Usled mehaničke povrede u unutrašnjosti materice
- Ukoliko miom raste toliko da je onemogućeno njegovo snabdevanje krvlju
- Usled uvrtanja mioma
- Zbog povećanog krvnog pritiska u stomaku
Kao posledica rupture mioma javljaju se krvarenje i bolovi u stomaku, usled pucanja velikog broja krvnih sudova i nerava. Takođe, često su prisutni i prateći simptomi kao što su:
- Povišena telesna temperatura
- Povišen broj leukocita
Lečenje mioma
Lečenje mioma na materici zavisi od veličine i lokalizacije mioma.
Ukoliko miomi krenu naglo da rastu, dovodeći do masovnog krvarenja ili zbog svoje veličine vrše pritisak na okolne organe, tada je jedini izbor lečenja operacija.
Terapija mioma u menopauzi najčešće nije potrebna, ali ako se ipak sprovodi, primenjuje se isključivo operativna metoda koja podrazumeva odstranjivanje materice u celosti.
Tokom reproduktvnog života žena kod kojih su prisutni miomi neophodno je njihovo redovno praćenje i adekvatna terapija kako ne bi došlo do komplikacija. Ženski polni hormon estrogen utiče pozitivno na rast mioma, tako da se oni razvijaju neprekidno do menopauze. U periodu pred menopauzu žene su u najvećem riziku jer su onda već duži vremenski period izložene dejstvu estrogena.
Uz korišćenje DELPHYS preparata miomi u menopauzi imaće smanjen rast, smanjenju količinu i trajanje krvarenja uz prevenciju nastanka komplikacija.
Komentari
Trenutno nema komentara.