Ginekološki pregled je skup dijagnostičkuh procedura pomoću kojih se utvrđuje zdravlje ženskog genitalnog trakta počev od 16. godine života (ili posle prvih seksualnih odnosa) do 70. godine i kasnije po potrebi. Idealno – svakih šest meseci ili bar jednom godišnje kompletan ginekološki pregled.
Kompletan ginekološki pregled sastoji se iz sledećih dijagnostičkih procedura:
1. Ultrazvuk
Na ultrazvuku, lekar vam proverava jajnike i matericu, kako bi se uverio da nemate cistu ili nešto slično što vam može ugroziti zdravlje. Ovo je obično prvi pregled koji se radi, tako da je poželjno da pred odlazak lekaru popijete što više vode, kako bi se adekvatno obavio pregled. Kod trudnica ovaj pregled je veoma bitan, jer doktoru omogućava da vidi položaj bebe, kao i da prati njen razvoj.
2. Papanikolau test ili PAPA test
Ovaj test služi kako bi se što ranije otkrilo ima li opasnosti od raka grlića materice. Dovoljno je raditi ga jednom godišnje, pogotovo kod seksualno aktivnih žena. Test je vrlo jednostavan, uzimaju se uzorci sa površine grlića materice, koji se potom pregledaju u laboratoriji. Postoje dve vrste klasifikacije rezultata testa. Prema staroj klasifikaciji postoji 5 grupa nalaza:
PAPA I – uredan nalaz
PAPA II – netipične zapaljenjske promene
PAPA III – displazija (blaga, srednje teška ili teška)
PAPA IV – carcinoma in situ
PAPA V – sumnja na invazivni karcinom
Bethesda sistem je nova klasifikacija prema kojoj postoji 4 grupe nalaza:
CIN 1 – blaga displazija
CIN 2 – umerena displazija
CIN 3 – teška displazija
CIS – carcinoma in situ
3. Kolposkopija
S obzirom da Papanikolau test ne može da ukaže na neke probleme koji se mogu javiti, na redovnom ginekološkom pregledu, obavezno se radi i kolposkopija. Pregled je bezbolan, ali ako se ne opustite može samo biti malo neprijatan, jer lekar koristi takozvani aparat kolposkop. U pitanju je mikroskop pomoću kojeg može da vidi grlić. Prvo se vizuelno pregleda grlić, koji se potom poprska Lugolovim rastvorom. Ako boja rastvora bude tamno crvena u trenutku kada se poprska na grlić materice, sa vašim zdravljem je sve u redu.
4. Provera sekreta
Pregled vaginalnog sekreta je takođe deo osnovnog ginekološkog pregleda. Uzima se uzorak vašeg sekreta, proverava se njegova čistoća, prisustvo bakterija, gljivica itd.
Kako izgleda ginekološki pregled?
Razgovor je prvi i neizostavan deo ginekološkog pregleda, ne samo zbog medicinski važnih podataka, nego se razgovorom žena opušta, posebno ako je u strahu od pregleda.
Kada legnete na ginekološki sto, ginekolog će pogledati spoljašnji otvor vagine, male i velike usne, klitoris, kako bi istražio da li postoji crvenilo, iritacija, sekret, ciste, ili neka druga neobična promena. Zatim će uzeti spekulum, metalni sterilan instrument, u obliku pačijeg kljuna koji može da se otvara, pažljivo ga uvesti u vaginu. Ovaj postupak nije bolan, eventualno može biti malo neprijatan. Spekulum služi da se njim odmaknu zidovi vagine jedan od drugoga, što omogućuje ginekologu da vidi unutrašnjost vagine i grlić materice i da uzme različte uzorke za testove. Spekuluma ima različitih veličina, a mogu biti metalni i plastični. U ovom momentu se obično uzimaju brisevi (tankim štapićem/četkicom ili špatulom) kako bi se uradili određeni testovi (PAPA test, vaginalni bris..). PAPA testom se utvrđuju promene na grliću materice, radi ranog otkrivanja raka grlića materice, kao i nekih uzročnika infekcije. Nakon toga, ginekolog vrši bimanuelni ginekološki pregled – kažiprstom i srednjim prstom ulazi u vaginu, dok drugom rukom istovremeno spolja pritiska donji trbušni zid. Na taj način se između ruku ginekologa opipavaju materica i jajnici, a ujedno proverava da li je neki od tih dodira i pritisaka bolan. Ceo pregled ne traje duže od 20 minuta, i nakon toga možete napustiti ordinaciju. Po potrebi se radi ultrazvuk, sonda se uvodi u vaginu i detaljno pregledaju materica, jajnici i područje male karlice. Na kraju pregleda ponovo sledi razgovor sa ginekologom, kada će vam sve objasniti i po potrebi preporučiti eventualno lečenje ili dalje dijagnoze.
U starijoj životnoj dobi često se javljaju tegobe vezane za menopauzu o kojima se malo priča, kao što su suvoća vagine, svrab i peckanje spoljnih delova vagine, te problemi sa inkontinencijom. Uz navedene tegobe, tu su i klasični problemi u klimakterijumu, kao što su valunzi, nesanica, umor, glavobolje, loše raspoloženje (depresija). To su sve razlozi za posetu ginekologu.
Ginekološki pregled starijih žena obavlja se na isti način kao i kod žena reproduktivne dobi, sa naglaskom na pregled spoljašnjeg dela vagine, pa se po potrebi koriste manji spekulumi zbog osetljivije sluzokože. Takođe se uzima PAPA test i radi ginekološki ultrazvuk. Ukoliko je žena zdrava, i nema akutnih ginekoloških tegoba (uz uredne prethodne ginekološke preglede), pregled se može obavljati svake 2-3 godine.
Kod nevinih devojaka, umesto ginekološkog pregleda, radi se rektalni pregled. U ovim slučajevima obavezan je i ultrazvuk organa male karlice, koji može da se uradi preko prednjeg trbušnog zida, ili rektalno (što se preporučuje).
Priprema pred pregled
Pre pregleda, kod kuće, operite se vodom ili blagim sapunom. Važno je da ne ispirate unutrašnjost vagine i ne koristite agresivna sredstva jer bi to moglo uticati na uzimanje briseva i PAPA testa.
Budući da ćete se skinuti u kabini za presvlačenje, te tako doći do ginekološkog stola, dobro je sa sobom poneti suknju, a ponekad dobro dođu i čarape da ne budete bosi. 24 sata pre dolaska na pregled trebalo bi izbegavati polni odnos. Ne savetuje se upotreba vaginaleta barem 3 dana pre pregleda, poželjno je da mokraćna bešika bude ispražnjena pre pregleda.
Ako možete planirati, pregled je najbolje obaviti u prvom delu menstrualnog ciklusa. Možete kod kuće zapisati pitanja koja želite postaviti ginekologu, jer se često događa da zaboravite pitati vama važna pitanja – bilo od uzbuđenja, bilo od straha.
Prvi ginekološki pregled
Prvi odlazak kod ginekologa i ne mora isključivo da znači prvi ginekološki pregled, nego to može biti razgovor o ženskom zdravlju i polnim odnosima, odnosno o nekim temama o kojima vam je neprijatno da razgovarate sa roditeljima. Pre stupanja u intimne odnose svaka devojka treba da se informiše o zaštiti i kontracepciji.
Često devojke dolaze na prvi pregled kod ginekologa kada postoji problem sa menstrualnim ciklusom. Na primer izostanak menstrualnog ciklusa ili duže, te učestalo krvarenje. Na žalost, neretko se na prvi ginekološki pregled dolazi, nakon stupanja u intimne odnose i kad već postoji neka polna bolest. Zato ne treba odlagati prvu posetu ginekologu.
Pregled se može opisati i kao sesija pitanja i odgovora – lekar će se potruditi da objasni sve ono što zanima mladu damu na ulazu u pubertet:
- Menstruacija
- Sprečavanje trudnoće
- Polne bolesti
- Seksualna aktivnost
- Trudnoća
- Izgled tela
Ne može se reći u kojoj godini života je pravo vreme da se prvi put ode kod ginekologa. To je individualno. Pravo vreme je od pojave prve menstruacije, pa do stupanja u polne odnose. Situacije u kojima svakako treba otići kod ginekologa su:
- Ako je devojka napunila 16 godina i nije još dobila prvu menstruaciju
- Ukoliko postoji bilo kakav znak infekcije, bol, svrab ili peckanje
- Ako imate 18 ili više godina, a još uvek niste bili kod ginekologa
- Ako ste seksualno aktivni
- Ako planirate upotrebu kontracepcije
Nakon prvog pregleda, neka vam postane praksa, da bar jednom godišnje idete kod ginekologa ili i češće ukoliko primetite bilo kakve probleme. To je od izuzetne važnosti za reproduktivno zdravlje svake žene, a osim toga važno je i zato što je u porastu broj malignih oboljenja, kao što su rak grlića materice i rak dojke. Uspeh u lečenju ovih bolesti zavisi od toga koliko se rano otkriju.
Ginekolog treba da zna ako se pojavilo krvarenje van menstruacije ili ako ste uočili neprijatan miris ili bol. Iskrene informacije sa vaše strane, najbolje će pomoći ginekologu da proceni vaše zdravlje, a to ide u vašu korist.
Pitanja pacijentkinja i lekara na pregledu
Prva pitanja koja lekar postavlja su pitanja o vašem zdravstvenom stanju, a zatim i o porodičnoj anamnezi (hroničnim bolestima i sl.).
Kako biste ispravno odgovorili na pitanja lekara neophodno je da znate sledeće:
- Menstrualni ciklus je period od prvog dana jedne, do prvog dana naredne menstruacije tj. menstrualnog krvarenja.
- Trajanje ciklusa je broj dana između početka dve uzastopne menstruacije.
- Trajanje menstrualnog krvarenja je broj dana od početka do kraja krvarenja.
Lekar postavlja pitanja sa ciljem da bi vam pružio negu koja vam je potrebna i trudite se da budete iskreni i precizni:
- Prvi dan poslednje menstruacije?
- Na koliko dana dobijate ciklus?
- Koliko traje menstrualno krvarenje?
- Da li ste ikada krvarili između dva menstrualna krvarenja?
- Da li osećate bol, svrab ili imate neki iscedak iz vagine ili vulve?
- Da li imate neki drugi zdravstveni problem?
- Da li članovi vaše porodice imaju istoriju karcinoma?
- Da li ste imali seksualni odnos?
- Da li krvarite nakon seksualnog odnosa?
- Da li koristite kontracepciju?
- Da li sumnjate na trudnoću?
- Šta radite za prevenciju seksualno prenosivih bolesti?…
I Vi možete da pitate o:
- kontracepciji
- krvarenju nakon odnosa
- obilnijem menstrualnom krvarenju
- bolovima u maloj karlici
- testu na trudnoću
- testovima za polno prenosive bolesti
- vaginalnom iscetku
- neprijatnom mirisu…
Ne postoji loše pitanje, tako da sve oko čega imate nedoumice ili nemate dovoljno informacija slobodno pitajte svog ginekologa, jer je ginekolog najkompetentnija osoba za sva pitanja vezana za reproduktivno zdravlje i zdravlje polnih organa žena.
Cena kompletnog ginekološkog pregleda zavisi od grada u kojem živite, pa cene koje ćete naći idu od 3000 dinara do čak 10000 dinara. Svakako, najbitnija stvar je da izaberete ginekologa koji će imati vaše poverenje i vremena da se posveti vašem zdravlju.
Komentari
Trenutno nema komentara.