Nemate proizvoda u korpi.

Gljivične infekcije – šta ih uzrokuje i šta ako ih zanemarite?

26.06.2024

Gljivične infekcije su čest zdravstveni problem koji pogađa mnoge ljude širom sveta. Ove infekcije mogu biti uzrokovane različitim vrstama gljivica, a ako se ne leče na vreme, mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija.

Šta uzrokuje gljivične infekcije?

Gljivične infekcije su uzrokovane prekomernim rastom gljivica u telu. Najčešći uzročnik je gljivica Candida, koja prirodno živi na koži i sluzokožama, ali može izazvati infekciju kada se prekomerno razmnoži. Glavni uzroci prekomernog rasta gljivica uključuju vlagu i toplotu, oslabljen imunološki sistem, dijabetes, upotreba antibiotika i hormonske promene.

 

Toplo vreme i kandidijaza

Gljivice uspevaju u toplim i vlažnim uslovima, što objašnjava zašto su koža i sluzokože, kao što su usta, grlo, vagina i prepone, često pogođene.

Toplo vreme može doprineti razvoju kandidijaze zbog povećane vlage i znojenja, što stvara idealne uslove za rast gljivica. Letnji meseci i topla klima povećavaju rizik od gljivičnih infekcija, posebno u područjima tela koja su sklona znojenju, kao što su prepone, pazuh i stopala.

Da biste smanjili rizik od kandidijaze tokom toplog vremena, važno je održavati dobru higijenu, nositi prozračnu i pamučnu odeću, redovno se tuširati i temeljno sušiti kožu. Takođe, izbegavajte nošenje mokre odeće ili kupaćih kostima duže vreme.

 

Oslabljen imunološki sistem i gljivične infekcije

Osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom, bilo zbog bolesti ili upotrebe određenih lekova, imaju veći rizik od razvoja gljivičnih infekcija.

Pad imuniteta može značajno povećati rizik od gljivičnih infekcija. Imunološki sistem igra ključnu ulogu u borbi protiv infekcija, uključujući gljivične infekcije. Osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom, bilo zbog bolesti, stresa, loše ishrane ili upotrebe određenih lekova, podložnije su razvoju gljivičnih infekcija.

Lekovi kao što su kortikosteroidi, imunosupresivi i neki antibiotici mogu oslabiti imunološki sistem ili narušiti ravnotežu mikroflore, povećavajući rizik od gljivičnih infekcija. Ako koristite ove lekove, važno je biti svestan potencijalnih nuspojava i preduzeti odgovarajuće preventivne mere.

 

Korišćenje antibiotika

Antibiotici mogu uništiti dobre bakterije koje održavaju ravnotežu mikroflore, omogućavajući gljivicama da se razmnože. Direktno su povezani i sa slabljenjem imunološkog sistema, pa je njihova upotreba jedan od glavnih uzročnika pada imuniteta.

 

Da li insulinska rezistencija i dijabetes uzrokuje kandidijazu?

Visok nivo šećera u krvi može stvoriti povoljne uslove za rast gljivica.

Dijabetes može značajno povećati rizik od kandidijaze, koja je gljivična infekcija uzrokovana gljivicom Candida. Visoki nivoi šećera u krvi pružaju povoljne uslove za rast i razmnožavanje gljivica. Osim toga, osobe sa dijabetesom mogu imati oslabljen imunološki sistem, što dodatno povećava rizik od infekcija.

Kod osoba sa dijabetesom, kandidijaza se najčešće manifestuje kao oralna kandidijaza (soor), vaginalna kandidijaza ili infekcije kože. Simptomi uključuju svrab, peckanje, crvenilo i beličasti sekret u pogođenim područjima. Ako se ne leči, kandidijaza može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema, kao što su infekcije krvotoka.

Insulinska rezistencija je pred-dijabetes stanje, a uz pravovremeno dijagnostifikovanje i lečenje može se izbeći razvoj dijabetesa.

 

Hormonalne promene

Hormonalne promene tokom menstrualnog ciklusa, trudnoće ili menopauze mogu povećati rizik od gljivičnih infekcija.

 

Šta je vaginalna gljivična infekcija?

Vaginalna gljivična infekcija je vrsta vaginitisa, stanja u kojem je vagina otečena, bolna i nekada inficirana. Postoji nekoliko tipova vaginitisa (svaki sa sličnim simptomima) ali vaginalne gljivične infekcije su jedne od najčešćih.

Vaginalna kandidijaza je vrsta gljivične infekcije. Kada je kandida kod žena u ravnoteži unutar tela, nema problema ali ako se poremeti, brzo se razmnožava i može izazvati infekciju. Gljivična infekcija uzrokuje peckanje, svrab, crvenilo na vulvi (spoljnim delovima vagine) i promene u vaginalnom sekretu.

 

Kako izgleda vaginalna gljivična infekcija?

Izgled vulve i vaginalnog sekreta će se promeniti ako imate gljivičnu infekciju. Regija kože neposredno izvan otvora vagine može da svrbi i peče. Svrab vagine i peckanje mogu se pogoršati kada mokrite ili imate seksualni odnos. Vaginalni sekret može postati gušći i grudvastiji (sirast vaginalni sekret), dok miris ne bi trebalo da se promeni. Može biti nešto više slatkast nego inače, ali ne i neprijatan kao kod bakterijskih infekcija. Moguće je i da simptomi izostanu, ali da brisevi pokažu da je ipak prisutna vaginalna kandidijaza (VI grupa vaginalnog sekreta).

 

Koliko su česte vaginalne gljivične infekcije?

Gljivična vaginalna infekcija, zajedno sa bakterijskom vaginozom, spada među najčešće upale kod žena. Otprilike 75% seksualno aktivnih žena imalo je ovu infekciju barem jednom u životu, a polovina njih je iskusila probleme ove infekcije više puta. Kod oko 10% žena kandidijaza se često ponavlja kao rekurentna infekcija. Gljivične infekcije su drugi najčešći uzrok vaginitisa (bakterijska vaginoza je najčešća).

 

Šta povećava rizik od gljivične infekcije?

 

Određeni faktori mogu povećati rizik od dobijanja vaginalne gljivične infekcije. Oni su slični i za vaginalnu kandidijazu kao i za kandidijazu bilo kog drugog dela tela. Neki od faktora za povećanje rizika vaginalne kandidijaze su:

  • Korišćenje antibiotika, kontraceptivnih pilula ili određenih steroida.
  • Trudnoća.
  • Slab imunološki sistem.
  • Netretiran dijabetes.

Određeni faktori životnog stila takođe povećavaju rizik od vaginalne gljivične infekcije, kao što su:

  • Sedenje u mokrom kupaćem kostimu.
  • Ne menjanje odeće mokre od znoja.
  • Korišćenje mirisnih tampona i uložaka ili vaginalnog dezodoransa.

 

Vežbanje i vaginalna nelagodnost

Vežbanje je važno za održavanje zdravlja, ali može doprineti vaginalnoj nelagodnosti i povećanom riziku od gljivičnih infekcija. Znojenje i trenje tokom vežbanja mogu stvoriti vlažno i toplo okruženje koje pogoduje rastu gljivica. Sintetički materijali u sportskoj odeći takođe mogu zadržavati vlagu, povećavajući rizik od infekcija.

Da biste smanjili rizik od vaginalne nelagodnosti i gljivičnih infekcija tokom vežbanja, nosite prozračnu i pamučnu sportsku odeću, odmah se presvlačite nakon treninga, i temeljno sušite intimne delove tela. Redovna higijena i korišćenje blagih sredstava za pranje takođe mogu pomoći u prevenciji infekcija.

 

Predmenstrualni simptomi – PMS ili kandidijaza

Predmenstrualni simptomi, kao što su bolovi u stomaku, nadutost i promene raspoloženja, mogu se ponekad pomešati sa simptomima kandidijaze. Hormonalne promene tokom menstrualnog ciklusa mogu uticati na vaginalnu mikrofloru, povećavajući rizik od gljivičnih infekcija. Veoma često i nakon menstruacije možete imati osećaj svraba i peckanja, a da testovi ne pokažu kandidijazu. Uzrok tome jeste velika vlažnost, krvarenje a i upotreba uložaka. Mirišljavi i dnevni ulošci mogu izazvati ovakve simptome jer dovode do iritacije vaginalne sluzokože.

Ako uz svrab, peckanje i crvenilo primetite i pojačan sirasti-beličasti sekret, moguće je da imate kandidijazu, a ne samo predmenstrualne simptome. U takvim slučajevima, važno je konsultovati se sa lekarom radi odgovarajuće dijagnoze i lečenja.

 

Simptomi vaginalne gljivične infekcije

Simptomi su:

  • Svrab ili peckanje u vagini i vulvi.
  • Gust, beli vaginalni sekret sa sirastom konzistencijom.
  • Crvenilo i otok vagine i vulve.
  • Male posekotine ili pukotine na koži vulve zbog krhke kože u tom području.
  • Peckanje tokom mokrenja.
  • U nekim slučajevima, još jedan simptom vaginalne gljivične infekcije može biti bol tokom seksa. 

Kako se dijagnostikuje gljivična infekcija?

Vaš ginekolog dijagnostikuje vaginalnu gljivičnu infekciju. Potrebno je da odete na pregled i da razgovarate o simptomima koje imate. Ginekolog će najverovatnije uzeti uzorak sekreta iz Vaše vagine da potvrdi gljivičnu infekciju. Kombinacija simptoma i uzorka sekreta omogućiće ginekologu da odredi koji tip gljivične infekcije imate i kako da je lečite.

 

Kako se leči vaginalna gljivična infekcija?

Antifungalni lekovi leče većinu vaginalnih gljivičnih infekcija. Specifičan lek zavisi od ozbiljnosti infekcije. Ginekolog će Vam propisati najbolji tretman na osnovu simptoma i stanja.

Antifungalni lekovi deluju tako što se bore protiv prekomernog rasta gljivica u telu. Lekovi su ili oralni (obično se daju u jednoj dozi flukonazola oralno) ili topikalni (koriste se dnevno do sedam dana). Možete primeniti topikalne lekove na područje vagine ili ih staviti unutar vagine (supozitorije) koristeći aplikator.

Ginekolog će Vam dati informacije o svakom obliku leka i uputstva kako da ih pravilno koristite. Važno je uvek slediti uputstva, kako biste bili sigurni da je infekcija potpuno izlečena i da se ne vrati.

Ako uzimate lekove za gljivičnu infekciju, ne bi trebalo da imate seks dok ne završite sa tretmanom. Seks može izazvati više iritacija, a određeni antifungalni lekovi mogu oslabiti materijale korišćene u kondomima i dijafragmama.

 

Koliko dugo traju gljivične infekcije?

Većina gljivičnih infekcija se povlači sa lekovima nakon nekoliko dana, ali može trajati celu nedelju. Ozbiljniji slučajevi mogu trajati duže i zahtevati duže lečenje. Uverite se da koristite lekove prema uputstvima i nemojte da prekidate terapiju sa prestankom simptoma jer se infekcija može vratiti.

 

Hoće li moja gljivična infekcija proći sama od sebe?

Ne, gljivična infekcija ne može proći sama od sebe. Samo lek koji uništava gljivice će pomoći da izlečite vaginalnu gljivičnu infekciju.

 

Zapostavljena gljivična infekcija – kako da je prepoznate i kako da reagujete na vreme

Zapostavljena gljivična infekcija može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Simptomi netretirane gljivične infekcije uključuju hronični svrab, peckanje, crvenilo, zadebljanje kože i trajne promene u izgledu i teksturi pogođenih područja.

Ako sumnjate na gljivičnu infekciju, važno je reagovati na vreme i potražiti medicinsku pomoć. Rano dijagnostikovanje i lečenje mogu sprečiti komplikacije i ubrzati oporavak. Nelečene gljivične infekcije mogu se proširiti na druge delove tela i dovesti do sekundarnih infekcija.

 

BIGUANELLE® – prva pomoć kod vaginalne kandidijaze

BIGUANELLE® je efikasan proizvod koji pomaže u borbi protiv gljivičnih infekcija. BIGUANELLE® je gel-rastvor koji se može koristiti čim se pojave neprijatni simptomi poput svraba, peckanja, pojačanog sekreta. Ono što ga izdvaja od drugih proizvoda je što deluje odmah.

Ukoliko simptomi traju danima i uporni su, preporuka je da se prvo primeni BIGUANELLE® (smanjiće simptome, skinuće višak sekreta), a nakon toga ciljana terapija (antimikotik) koja će onda ostvariti pun efekat terapije.

Poželjno je da se BIGUANELLE® primeni i na kraju terapije kako bi se uklonila preostala kandida, obnovila mikroflora i na taj način sprečio povratak kandide.

Ukoliko imate kandidu koja se često vraća, poželjno je da BIGUANELLE® primenjujete preventivno jednom mesečno nakon menstruacije.

Kako mogu smanjiti rizik od gljivične infekcije?

  • Izbegavajte upotrebu mirišljavih tampona ili uložaka.
  • Presvucite se odmah nakon plivanja ili vežbanja da biste izbegli nošenje mokre odeće.
  • Nosite pamučni donji veš i prozračnu odeću.
  • U slučaju primene antibiotika, aplikujte BIGUANELLE® nakon terapije.
  • Kontrolišite unos rafinisanih šećera.

Gljivične infekcije su čest zdravstveni problem koji može imati ozbiljne posledice ako se ne leče na vreme. Prepoznavanje simptoma i pravovremeno reagovanje ključno je za sprečavanje komplikacija.

Komentari

Trenutno nema komentara.


    Kontaktirajte nasNaš farmaceut je tu u svakom momentu da odgovori na pitanja.

    Kako bismo Vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica koristi kolačice (cookies) U redu